Pogledajte određenu poruku
Staro 20. 09. 2007.   #45
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Slazem se sa Zorom i Torbicom. Ja dozivljavam DPT kao svojevrstan neformalan forum IT profesionalaca. Zna se ko je ko i bez sertifikata a cesto odredjeni (ne kazem da je to ovde slucaj i da ce biti ovde slucaj posto ne mogu da znam) cesto vise vrede samoj organizaciji koja ih izdaje negoo onima koji su iste sertifikate dobili. Onaj koji posao ne dobije zbog svog imena i referenci nece ga dobiti ni zbog ovog sertifikata.

Ne slazem se sa konstatacijom da je nas obrazovni sistem taj koji sertifikuje profesionalce jer bi to onda znacilo da su profesori, doktori nauka po pravilu najveci strucnjaci u svojoj oblasti a znamo da u Srbiji cesto to nije slucaj. U svetu se jasno pravi razlika da su ti profesori/doktori nauka vrhunski strucnjaci u akademskim okvirima ali ne neophodno i u prakticnim. Konkretno, ne mogu da nabrojim mnogo poznatih kompanija ciji je osnivac neko ugledno akademsko lice.

Ne secam se da sam video ili to je vrlo redak slucaj, da sam citao biografije mnogih poznatih Internet faca koji su u svojoj biografiji napisali da su clanovi nekih udruzenja profesionalaca. Mislim da oni jednostavno nemaju vremena za takve stvari ili ih to ne zanima. Njima je sertifikat njihov projekat. Tacka.

Secam se '98 kada sam pocinjao sa aktivnim bavljenjem Internetom kako su se mnogi palili da stave neke web site awards na svoje sajtove ne shvatajauci da su u 99.9% slucajeva bezvredni, samo promovisu onog cija je nagrada, neke nagrade kao sto su Cool Site of the Day Yahoo-a i slicno su bile vrlo korisne. Iz tih vremena pamtim IWA udruzenje (International Webmaster Association) vidim da i dalje valjda postoje, naplacuju clanarinu od 50 dolara, nude neke kurseve. Generalno, svrha takvih udruzenja je u nekoj naplati edukacije onima koji nisu bas toliko "potkovani" a kredibilitet dobijaju tako sto su oni "potkovani" clanovi tih udruzenja. Obicno ta udruzenja koja imaju predznak profesionalna vise rade na usavrsavanju onih koji tek pocinju nego sto profesionalci imaju od toga koristi. Znam i po nekim primerima iz drugih zemalja.

Kada je rec konkretno o ovom udruzenju, meni (a stekao sam utisak i mnogim drugima) nije jasna konkretna korist koju clanovi koji, uzgred plate clanarinu dobiju, od te svoje clanarine. Verovatno ce neki ici po logici "Dacu 10, 20, 30, 40...whatever evra godisnje" ako treba, nisu to neke pare. Nisu neke pare ni 10 000 evra ako nakon nekog vremena toga dobijes 12 000 kao rezultat tog ulaganja. Ako je to korist od poslova koji ce se na taj nacin dodeljivati clanovima kako se odredjuje kome se posao dodeljuje ako ima 10 clanova koji su istih kvalifikacija za taj posao? Isti slucaj i ako je neka edukacija onih koji zele da nauce nesto novo.

Sto se tice standarda, mislim da su ISO, i drugi medjunarodni standardi i project management modeli po razlicitim autorima za razne oblasti sasvim dovoljni.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 20. 09. 2007. u 23:38.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat