Pogledajte određenu poruku
Staro 29. 09. 2007.   #267
danko
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 25.09.2007
Poruke: 14
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
danko is on a distinguished road
Default

Čitam ja ovu poruku i sasvim u šoku - nije mi jasno zašto ovako piše i u čemu je stvar. Onda videh da se radi o ličnim sukobima koji vuku korene ko zna odakle, pa zaključih da se treba kloniti svađe.

Ipak, možda kao neko ko ne zna ništa o sukobu, a aktivan je u RNIDS treba da nešto i odgovorim. Unapred napominjem da nemam nameru da odgovaram na sve stavove i da ću se uzdržati od dalje diskusije ako mi se učini da nije produktivna.

Citat:
Originalno napisao Pedja Pogledajte poruku
S obzirom da je samo vlasnistvo pravno obavezujuca kategorija onda ako vec necete da uslovite da stranci ili firme moraju da imaju ovlasceno predstavnistvo u Srbiji (dakle pravno odgovorno) i da domen mora biti registrovan na to predstavnistvo onda ukinite i taj bezvezni uslov da jedan kontakt mora biti iz Srbije, jer taj jedan kontakt nista ne znaci.

Uslovi za strane firme nije da imaju neku adresu ovde nego da je ta adresa njihov zastupnik, ali ne da to bude registrovano zastupništvo za poslovanje nego zastupnik koga ovlašćuju da ih zastupa u ovom pravnom poslu. To može biti i neka pravna kancelarija što je i uobičajeno npr za zaštitu žigova.
Šta je konkretno alternativni predlog - da se strancima ne da, da im se da bez ikakve kontrole (čime ccTLD pretvaramo u babana psudo gTLD) ili nešto treće?

Citat:
Sto se tice fizickih lica, kao sto neko vec rece, s obzirom na novi Zakon o drzavaljanstvu, uslov treba da bude drzavljanstvo, a ne mesto prebivalista.

Što nas dovodi do pitanja da li si ti pročitao predložena dokumenta?
• физичко лице, српски држављани, са пребивалиштем у Србији;
• физичко лице, српски држављанин, који нема пребивалиште у Србији,
само преко заступника (административног контакта) који има
пребивалиште, односно седиште, у Србији и који је српски држављанин;

Citat:
Razocaran sam sto vidim da je cak i u predlozenim dokumetnima zabetonirano da se brise .yu domen. Sasvim je ocigledno da aktivisti RNIDS-a ne zele da preduzmu ista da zastite interese korisnika .yu domena koji ce ovim brisanjem biti nepovratno i debelo osteceni.

ICANN se opekao na primeru .su kod koga su delegirali novi domen, a nisu dobili garancije za ukidanje starih. Eksplicitno nam je traženo da se sporazumemo .RS-.ME oko budućnosti .YU domena i da se obavežemo da ćemo na kraju tranzicije ukinuti .YU. Za detalje najbolje pogledaj stenogram sa sastanka ICANN koji je odlučivao o delegaciji.
Što se tiče preduzimanja i ne preduzimanja tu sasvim imaš pravo na svoje mišljenje i ocenu. Samo se nešto ne sećam da si pokušao nešto da uradiš ni kroz skupštinu RNIDS ni na drugi način.
Citat:
Cela ova stvar sa "javnom raspravom" nije nista drugacije nego i ranije "javne rasprave". To je napravljeno bez ikakve stvarne zelje da se iz javnom raspravom usklade stvari sa stvarnim potrebama korisnika, vec samo za to da se prividno stvori slika demokraticnosti, da se ljudi zamajavaju raspravljajuci a da na kraju ipak sve bude onako kako si oni zamislili.


Eh, tu već zalazimo u diskusiju o prirodi demokratije. Najefikasniji sistem je prosvećeni diktator (nisu to džaba Rimljani smislili) ali dugoročno se demokratija pokazala na delu kao najbolji sistem.
Kao i u svakoj javnosti ovde će se pojaviti dosta mišljenja, ako organizuješ svoje stavove i načiniš ih dovoljno jakim da se ne mogu ignorisati (npr kroz glasove u Skupštini RNIDS ili kroz brojne usaglašene stavove iskazane na javnoj raspravi od pojedinaca sa značajnom reputacijom) onda ćeš i efektivno uticati na rezultate javne rasprave.
Sa druge strane javnost rada koju RNIDS vrši će značajno uticati na legitimnost pravilnika - kada sve ove prođemo i kada ih skupština usvoji RNIDS će moći da vrši svoj posao sa punim autoritetom.

Citat:
RNIDS je jedina organizacije u Srbiji koja je zaista uzurpirala nacionalni resurs. Sve druge agencije i preduzeca koja raspolazu nekim nacionalnim resursom su na veoma jasan i direktan nacin pod kontrolom drzave, koja je jedini valjani zastupnik javnog interesa. RNIDS je jedina potpuno privatna organizacija cije delovanje zavisi iskljucivo od malog broja ljudi koji su uzurpirali to javno dobro i njime raspolazu bez ikakve kontrole drzave ili javnosti.

Državnu posvećenost regulisanju ovog pitanja i unapređenju Interneta smo videli na delu zadnjih 20 godina. Razumem ranije težnje raznih državnih organa da ovo uzmu za sebe, ali ne razumem nekoga ko živi na Internetu i ne shvata čemu bi to vodilo. Ja lično ovo doživljavam kao deo moderne srpske bolesti – uvek očekujemo top-down da nam neko odozgo reši sve probleme kaže kako i šta da radimo, da pare i onda da mi nešto radimo koliko smo već raspoloženi.
Sa druge strane nacionalni domen je nešto što dodeljuje ICANN (i to pod kontrolom USA vlade) i nije uobičajeno da upravljanje domenom vrši država jer to nije deo klasičnog nacionalnog suvereniteta (nije isto što i nebo nad teritorijom). Naravno da je saglasnost države bila važan faktor, ali isto tako je tražena i saglasnost šire Internet zajednice. Kao jedan od dokaza navešću da su i država (preko nadležnog ministarstva) i Telekom Srbija (kao većinski državna kompanija) članovi Skupštine RNIDS.

Zahvaljujući na oprečnim stavovima
tvoj Danko Jevtović
danko je offline   Odgovorite uz citat