Pogledajte određenu poruku
Staro 08. 10. 2007.   #58
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Dan prvi

Dan prvi
Od današnjih priča najinteresantnije su mi bile dve, jedna kao developeru a druga kao developeru i korisniku. Host je bio Simon Willison, django-vcima jako poznat ko-autor django framework-a

John Resig, lik koji je napravio jQuery je pričao o interesantnim stvarim na izuzetno neinteresantan način, toliko da su svi počeli da zevaju a moram priznati da sam i ja počeo da „kljucam“. Pored toga što izgleda kao prototip geek-a iz holywoodskih filmova, čovek, uz svo poštovanje njegovog dela, jednostavno nema ni osnovne sposobnosti komunikacije, toliko je koristio „um“, „hm“, „well“... da je moguće da će neko od ovih amera da ga tuži za „verbal abuse“. A sve što je na kraju rekao se svodi na ono što je napisano na slajdovima, tako da sam siguran da bi mnogo bolje prošli da smo samo odgledali slajdove bez njegove „zvučne podloge“. A šta je bila tema? Nije pričao o jQuery već je pričao o razvoju i planovima za Mozilla Firefox (ne znam informaciju, ali očigledno ga je Mozilla angažovala da vodi taj razvojni tim). Dakle, šta se sprema?

- XMLHttpRequest++ , a ono ++ označava poboljšanje postojećeg, između ostalog i mogućnost slanja cross-domain zahteva direktno, a ne kao do sada koristeći posrednika, recimo neki PHP script.
- Cookies++, mogućnost (de-)serializovanja kompletnih js objekata u nešto što će da liči na cookies ali će moći da čuva daleko više informacija „...hundreds of KB“
- SVG + javascript. Moći će da se totalno manipuliše SVG preko JS, a glavna novost je da će moći da se koristi openGL i tako generišu 3D objekti, recimo pokazao je primer učitanih web strana koje su zalepljene na stranice kocke koja je u 3D pri čemu svako funkcioniše kao klasična strana, može da se selektuje tekst, klikne na link... To je još uvek sve u razvojnoj fazi, tako da je teško naći čak i primere na netu
- Javascript koji će moći da izvrašava i pravi C kod? To je nešto što je sve iznenadilo, čak je i prvo pitanje posle predavanja bilo kao „da li ste sigurni da to želite?“ Meni se čini da su oni to bacili kao ideju, nisu ni sami sigurni kako bi to trebalo da funkcioniše.
- <audio /> i <video /> tagovi, kojima Firefox planira da uradi ono što je Opera započela, da pojednostavi ubacivanje multimedijalnih sadržaja bez potrebe instaliranja pojedinačnih pluginova za svaki postojeći format, planiraju da uskoro izbace specifikaciju.
- Adobe im je kao donaciju dao Tamarin
- Full HTML 5.0 specification implementation uz bolju podršku za canvas i sve ostale novotarije
- Takozvane offline aplikacije, gde ćeš moći recimo da prevučeš gmail na desktop i koristiš kao klasičnu windows aplikaciju koju će da tera firefox engine kao da si u browseru.
- Mnogo drugih „sitnica“ za koje na žalost kaže da ne zna da li će biti implementirane i u ostalim browserima

Jedna od boljih priča je ono što je imao da kaže Steve Souders (Yahoo Chief Performance), koja je usput i promocija njegove knjige o optimizaciji web sajtova, ključna reč je : optimizujte frontend jer uz malo znanja i truda može da se dobije mnogo na performansama. Priča je tekla od http request, preko css, js,... od toga kako ih pravilno pozivati pa do same optimizacije mesta na strani gde se ubacuje. Koristeći Firebug i svoju custom ekstenziju pokazao je razlike koje prave neke stvari za koje mnogi misle da su irelevantne.

Robin Christopherson je još jedan od onih koji se sigurrno neće „’leba najesti“ kao govornik, a njegova priča je bila o usability, odnosno pravljenju sajtova za people with disabilities. Kao izuzetno pozitivan primer je naveo google, koji ima stotine skrivenih opcija za koje mi i ne znamo a koje se pojavljuju kada google detektuje software za disabled. To važi za sve google aplikacije. Kao najgori mogući primer je naveo amazon.com i stvaro je zvučalo užasno kada je demonstrirao zvuke koji su čuju kada recimo slepa osoba dođe na taj sajt. Koliko je meni poznato, takvo ponašanje je čak i rizično pošto sevaju tužbe protiv sajtova koji su totalno negostoljubivi „disabled“ osobama, začudilo bi me ako se uskoro ne pojavi tužba protiv amazon.com i sličnih.

Matt Mullenweg, suvlasnik WordPress.com je pričao o... wordPress. Ne toliko o proizvodu već o samom konceptu i svemu oko toga. Možda bi zvučao za nijansu bolje da nije na silu ubacivao totalno usiljene šale koje je očigledno smislio daleko ranije, ali generalni utisak je pozitivan. Pričao je o arhitekturi iza WordPress.com, uglavnom hardware, business modelu i nekim idejama, planovima razvoja. I ova priča je bila više entrepreneur nego developer.

Dion Almaer, co-founder Ajaxian.com je predstavio neki framework koji je još u radnoj fazi, što se lako da zaključiti po tome što je posle nekoliko predstavljenih features napomenuo da će tek da odluče kako će to stvarno da funkcioniše. Sama ideja je prilično ekstravagantna, a radi se o tome da se sve drži offline, uključujući i baze podataka, tako da će centralna baza na web sajtu da se koristi uglavnom za sinhronizaciju, tačno ono gde je najviše ostao nedorečen pa nikome nije baš jasno kako će se odvijati ta sinhronizacija.

Daniel Burka, creative director Digg.com i cofounder Pownce, izabrao je po meni najdosadniju priču koju je mogao da odabere. Pričao je o tome kako se prati feedback korisnika i (ne) reaguje. Ok, rekao je par stvari koje su verovatno interesantne manje iskusnim managerima, napravio je paralelu između starih sajtova sa established community (digg.com sa 2 miliona korisnika) i novih sa „malim“ brojem usera od 100 000 (Pownce), kako se ponaša community na jednom a kako na drugom, šta se kome oprašta a šta zamera, najveći akcenat je stavio na novi feature u vezi komentara na digg.com. Generalna poruka je da na mladim sajtovima imate lufta za eksperimente, čak i za greške jer korisnici to razumeju kao proces rasta, dok na velikim i starijim sajtovima morate da razmislite dobro pre nego što naterate korisnika da promeni stečene navike i ponovo uči da koristi opcije koje sada funkcionišu drugačije. Zašto „po meni najdosadniju“? Pa osim što to i nije developerska tema ili je u najboljem slučaju na samoj granici, sa sajta sa 2 miliona korisnika koji je toliko poznat, mogao je da nađe daleko interesantnija iskustva da podeli sa nama koji maštamo čak i o tih 100 000 korisnika.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 08. 10. 2007. u 13:55.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat