Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 10. 2007.   #26
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Ooo itekako postoji procjena rizika... Ti mislis da danas ljudi daju pare zato sto su postoji par entuzijasta koji otvorenih ociju i usta tvrde 'mozemo mi to'? Ma daj, necemo biti neozbiljni.
Biznis plan, ako je dobro tj sto je moguce objektivnije uradjen, kaze sam - to moze ili to ne moze. Nema tu 'nagadjanja'. I na osnovu istog tog biznis plana banka ti da ili ne da kredit. Bez nekih magija i vracanja, gledanja u grah i slicno.

I da risk-management je 'sta ako se jedan od programera razboli', 'sta ako nadje drugi posao', 'sta ako mu je pun qr svega'?. To su najbanalniji moguci razlozi tj rizici.

Osim toga, sto se mene tiche ides (ne mislim ti, nego eto, neko sa idejom, imaginarni startup wannabe) malo pogresnom pretpostavkom. Ti bi da ti neko da pare za ideju i da ti onda 'pokusas' da je realizujes za 6mjeseci? Pa to ne postoji! To ti ni deda mraz nece ostaviti ispod jelke.

Mislim da bi ovde trebalo razgraniciti 2 pristupa:
- pravimo od nule, radimo kad stignemo, zivimo od staraca, stipendije, nekog redovnog i dosadnog posla, a svaki trenutak slobodnog vremena iskoristavamo da radimo na 'projektu'. Ulaganje - 0, gubitak ako ne zavrsimo - 0. Moguc samo dobitak.
- pravimo sa kapitalom, imamo ideju, biznis plan koji prolazi, dobili smo lovu i drzimo se tajminga, rokova, limita i slicno. Nema kasnjenja, nema zajebavanja, nema spavanja, rizikujemo svu ustedjevinu i kredit za duzi niz godina.

Mislim da sve one metode, radimo od kuce, radimo na svojim compovima, radimo kad stignemo, kad smo zdravi i veseli, imaju smisla kad nema para u igri i kad nema gubitaka tj 'risk-free'.

I poslednja recenica je mozda pogresno slozena. Mislio da su recimo mnogi 0start projekti poceli na ideji da se nesto napravi a ne da se zarade pare. Prvi primjer koji mi pada na pamet - YouTube. Kad su odlucili da naprave sajt da podijele video-e sa prijateljima nije im ideja bila da uloze 100.000 i da zarade 1.7milrd a ne kao kad velike corp. ulazu milione u razvoj i racunaju da ce bar 2 puta vishe zaraditi.

Poslednja izmena od misk0 : 10. 10. 2007. u 13:40.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje misk0 za poruku: