Pogledajte određenu poruku
Staro 11. 10. 2007.   #59
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Verovali ili ne, sve sam pročitao što je do sada napisano. Evo mogao sam od narednog pisanija napraviti post na blogu, ali neću

Hajde da pokušam da se vratim na temu, i da kroz određeni broj konkretnih (postojećih) primera pokušam da iskalkulišem veći deo onoga što je ovde pomenuto da je bitno kod Start-up-a, uključujući i "famozni" development (pročitaćete uskoro zašto famozni pod navodnicima):

1. http://www.ekstravaganca.com/ i još tri sajta u mreži (pogledati sličice kod naslova Network), vlasništvo NetBridge Investments iz Rumunije - Nisu mi klijenti

Development - WordPress!
Ljustvo - Angažovano 6-8 osoba full-time za uređivanje SADRŽAJA (ne znam tačno, nismo se davno videli)

Troškovi: Znači, Investicioni fond daje pare za prostor i plate (inicijalno su kupili zgradu na Terazijama!), mislim da su na nivou nešto iznad prosečnih plata u Srbiji, i mislim da će u ovakav model investirati jedno 2 godine.

Marketing: Ne znam da su do sada izdvojili nešto

Model zarade - advertising (koliko su do sada mogli da zarade od Google AdSense)

2. http://www.trust-hr.com/, znate za priču, kupljen sajt od strane Infostud-a.

Development - Joomla koju je prilagodio i dizajnirao, a kasnije održavao jedan čovek.
Ljudstvo - Nataša Šovljanski, autor SADRŽAJA, Webmaster i konsultant (moja malenkost).

Troškovi: Inicijalni troškovi oko 2.000 EUR (ušteđevine) za development/design/consulting, ne računajući šestomesečni Natašin rad (samo je to radila). Mesečni trošak nije bio veći od 200-300 EUR. Nakon dve godine nađen strateški partner.

Marketing: Pisanje u E-magazinu (primarno)

Model zarade - subsription based servis (tzv. krvava prodaja)

3. http://www.e-host.co.yu/, znate za priču, fuzija sa SezamPro hostingom. - Nisu mi klijenti, ali je g. Dudaš bio moj student

Development: Dva vlasnika samostalno (zakup servera, sajt servisa) - ušteđevina.
Ljudstvo - U početku su bili sami, kasnije ih je ukupno bilo 6 (koliko znam).

Trokovi: Na počektu, samo zakup servera (vlasnici su praktično samo to radili i veoma malo studirali), od zarade finansirali ljudstvo.

Marketing: Različite gerila varijante u početku, kasnije online advertising prventsveno.

Model zarade: Hosting servis

------------------------------------------------

Zaključak na osnovu ovih primera

a) Development sajta kod startupa može biti varijanta po kalkulaciji od irelevantne do veoma skupe priče (počeću uskoro da radim konsalting za jedan ovdašnji startup gde je vlasnik-investitor za razvoj sajta uložio između 30 i 50 hiljada EUR za devet meseci i između 4 i 6 programera). Sve zavisi od dominantnog poslovnog modela i njegovih karakteristika

b) Ljudstvo može da košta fizički, ili da radi za kasnije benefite, što zavisi od konkretne ideje i dominantnog poslovnog modela i njegovih karakteristika

c) Prostorije: sve zavisi

d) Marketing: uglavnom ono što ne košta ništa, ili malo košta fizički (mislim na davanje nekih para).

e) Model zarade: Ne preporučujem advertising kao dominantni model.

Btw. Možda ipak stavim ovo u poseban post na mom forumu
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Dragan Varagić za poruku: