Pogledajte određenu poruku
Staro 27. 10. 2007.   #4
techcode
novi član
 
Datum učlanjenja: 15.08.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 5
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
techcode is on a distinguished road
Default

Brinuo sam se da ce se u pricu ubaciti i PIO i zdravstveno :|

Kako god - gledajuci samo onaj zakon o porezu na dohodak gradjana za informaticke usluge bi racunica bila - za primer 1000 cega god. Naravno mozda i lupam gluposti

1000 stigne - puta 1.54 (ili sta vec) da se dobije bruto, od cega se na osnovu normiranih troskova oduzima 40% i onda na to placa 20% (ti procenti se spominju za izradu baze podataka koja je jedina rec u tom zakonu povezana sa informatikom).

1000 x 1.54 = 1540; 1540 * 0.6 = 924; 924 * 0.2 = 184.8 Eura - porez na dohodak
Ako dodamo i jos 15% na PIO - samo ne znam da li na celu bruto sumu, ili na onu kada se odbiju normirani troskovi? Ajde nepovonjiju ...
1540 * 0.15 = 231 Euro.

Dakle dobijes 1000 Eura na racun, drzavi platis 415.8 ... a cak i da se 15% racuna na onaj "manji bruto" - posle oduzetih troskova ... to je opet 323,4 Eura za drzavu.

E sad - upravo ovde na forumu sam video da je decko primio par i otisao do poreske uprave da pita i da su ga tamo tete bledo gledale i rekle da je ok ovo pod 1.

I dakle ko zna stvarno?

Kako god - ukoliko je moguce ovo raditi kao pausalna preduzetnicka radnja (preduzetnik) to bi se isplatilo vec od 300 Eura mesecno zarade. Nisam samo siguran kako je definisano devizno poslovanje preduzetnika i da li pausalni porez i doprinosi pokrivaju i ovakve prihode.

BTW Onaj limit preko koga se pralazi na sistem PDV-a - jer se za to racunaju samo ukupni prihodi iz KP (knjiga prihoda) ili i kada placas sa racuna, karticom (placas ili podizes na bankomatu).
techcode je offline   Odgovorite uz citat