Pogledajte određenu poruku
Staro 14. 01. 2008.   #11
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Ma, i ovde ima svega i svačega. Svi se generalno slažu da, hteo-ne hteo, moraš da si prisutan na web-u, u kojoj meri i kako zavisi od onog čime se baviš. To, naravno ne znači da svi znaju kako to da ostvare a što se bolje sam klijent edukuje pre nego što se udje u projekat, to bolje za sve. Bar da zna neke osnovne stvari pa da može da potraži second opinion ako treba.

S druge strane, obilje sam-svoj-majstor platformi i relativna lakoća sa kojom se kakav-takav sajt može sklopiti, je dovelo do toga da se usluge stručnjaka manje cene. Njih se sete kad shvate da nije teško napraviti sajt, nego da je teško napraviti dobar sajt, a o posećenosti da ne govorim.

Tržište Internet usluga je još uvek donekle divlji zapad i ovde. Imaš lovce u mutnom, naročito kad je u pitanju SEO, koji ti obećavaju prvo mesto na Googlu u roku od odmah, preprodavce sumnjivih linkova, a izgleda da je generalno najveći problem tzv. flake factor, i sa jedne i sa druge strane. Ja sam se tako nadovršavala tudjih započetih radova. Nedavno sam imala slučaj jedne devojke koju je "dizajner/developer" ubedio da treba da ima full-blown e-commerce sajt sa najskupljim ssl sertifikatom, gateway, merchant acc., bla-bla, a ona ima ukupno tri proizvoda (nakit) i time se bavi kao hobijem. Uzeo joj pare a kad je shvatio da ne zna kako da uradi sve to što je naobećavao - nestao! S druge strane, desi se lako i da te ne plate za rad.

Što se naših firmi tiče, oni bi svi u svet načelno al', ako mogu, da ne moraju da komuniciraju sa istim. Retko ko odgovara na mejlove, čak ni ono kurtoazno, hvala nismo zainteresovani. Samo nek se nauče da zaista koriste te svoje sajtove za komunikaciju, pa smo pola posla uradili.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat