Pogledajte određenu poruku
Staro 16. 02. 2008.   #17
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ppavlovic Pogledajte poruku
Da kazem da nemamo VC-e, ne bih bio u pravu (projekat Startup-Show nije uspeo zbog nedostatka ideja, ne zbog nedostatka finansiranja).
Bio bi u pravu, itekako. Vi baš i nemate VC-a, čak i mi imamo samo jednog; naravno tu su i oni smješteni u Austriji i Sloveniji koji ciljaju na cijelu regiju, a i ostali europski i globalni fondovi polako počinju gledati i na ovu našu malu regijicu.

Ali citirao sam gornju izjavu jer se mora shvatiti da ovi investitori koji su postojali u Startup Showu ne da nisu VC-ovi, već nisu nikakvi realni investitori u startupe. U to sam vrijeme i ja vjerovao da projekte može financirati bilo tko, ali u međuvremenu sam puno toga naučio.

Kao prvo, da pojasnimo što su to VC-ovi, odnosno venture capital investitori, ili kako to hrvatski zakon naziva "fondovi rizičnog kapitala" (što je naravno glupost, jer nije rizičan kapital, nego tvrtke u koje ulažu). Dakle, riječ je o fondovima koji prikupljaju sredstva raznih investitora (koji mogu biti bogati pojedinci, ali su češće razne kuće za mirovinsko i zdravstveno osiguranje i tome slično) te ih plasiraju u firme u ranim fazama razvoja. No venture investitori vrlo rijetko -- osim možda u Silicijskoj dolini, gdje je konkurencija investitora enormna -- ulažu u tvrtke u tzv. seed fazi, odnosno one koje tek nastaju i još nemaju ni proizvod ni klijente; kako se iskristaliziralo na lanjskom Web.Startu nepisano pravilo je da je donja granica ulaganja oko 400.000 EUR, ispod toga ne mogu opravdati investiciju svojim ulagačima.

Stoga ove investitore koji su bili nađeni za Startup Show nemojte ni u ludilu izjednačavati s venture fondovima. Oni bi po nekim kriterijima bili bliže tzv. angel investitorima, no i tu fali još dosta. Naime, angel investitori su u pravilu pojedinci koji ulažu vlastiti novac (ponekad su udruženi u tvrtke ili "fondove", ali si u dalje pojedinci u pozadini), ali i znanje i iskustvo u određenoj branši i biznisu općenito. Angeli ne investiraju po principu "evo ti parsto iljada, vratiš mi nagodinu duplo", već ulaze kao partneri, ne očekujući realan povrat svog kapitala (a kamoli zaradu) za manje od nekoliko godina.

Ovdje sam samo zagrebao površinu toga što su to VC i angel investitori -- ali činjenica je da vi (koliko sam upoznat) imate praktički nula kvalificiranih investitora; kod nas se stvari pomalo mijenjaju nabolje, ali još smo daleko od Europe.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat