Pogledajte određenu poruku
Staro 19. 02. 2008.   #75
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Vec dve godine guram neke svoje USA-Srbija projekte, pocela sam od konkretnih proizvoda (Pannonia Linens brend), jer mi se to najvise uklapalo u osnovni biz ovde, sa namerom da se tu ukljuce i neki portali turisticko/izvoznog tipa, global marketing, bla, bla. Jedino sto sam uspela da izguram to su bili projekti sa rodjenom familijom i retkim pojedincima ali sve na neku oruk varijantu jer institucije nisu htele ni da pogledaju sta nudimo. Jedna strana fondacija sa lokalnim zaposlenima nas je zamajavala godinu i po dana (i oni se pokvare u dodiru sa Srbijom). Onda su neki i dobili zajmove i kojekakvu pomoc ali je svako hteo da ide sa sopstvenim brendom (boze moj!) i zaposli svoje neke kumove koji su naravno upropastili celu stvar.

Onda vidim da ljudi koji se bave internetom imaju jedan drugaciji pogled na svet i da mozda odatle treba poceti. Tako sam bila pocela da razmisljam o osnivanju jedne usa-srbija agencije obradu postojecis i kreiranje novih sadrzaja iz Srbije, potpuno okrenutih stranim usko-specijalizovanim trzistima, sa jednim cross-cultural brendingom, marketingom, pa i fizickim predstavljanjem u usa (customer service, tech support, trade shows). Na primer, ako je turizam u pitanju, manastiri da se plasiraju u okviru faith-based travel koji ima danas najveci rast u turizmu a ne generalno, dodjite u Srbiju pa sta vam bog da and btw imamo i lepih crkava.
Isto tako i u drugim oblastima. Imam ovde dobro potkovanu ekipu za takve stvari ukljucujuci i doktora lingvistike specijalizovanog za primenjenu IT lingvistiku i software development.

No, kako stoje stvari, bolje sve da batalim jer sam shvatila da je:
1. trziste isuvise malo da bi se opravdalo ulaganje u full-time agency project.
2. prodavati pamet u zemlji u kojoj su svi pametni je nezahvalan posao.
3. tesko sad ubediti Amerikance da Srbija hoce da radi biznis sa njima na bilo koji nacin kad se naveliko pale americke zastave.

Na kraju ce me i razvoj dogadjaja ovde naterati da dignem ruke jer smo dobili ponudu za nasu online trgovinu uz uslov da ostanemo da je vodimo jos neko vreme i prosirimo dalje posao. Am I wrong in my assessment?
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat