Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 10. 2008.   #39
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

@istok: google "vencanja", ima ih prilicno ;-)
@Filtod: zaposlite jos 3 komercijaliste i dajte im nesto da prodaju

Ima ovdje jos jedan pogled na cijelu pricu oko content sajtova/blogova/adresara i njihovom monetizacijom kroz reklame firmi u niši kojom se sajt bavi. To je pogled firme koja se reklamira na takvom sajtu.

Evo iskustva koje su nam prenijeli restorani koji su usli u Donesi.com (koji ima potpuno drugaciji poslovni model, cak i ne nudi reklamu kao opciju). Vecina njih se reklamiralo/reklamira na takvim content sajtovima, adresarima i slicno. Pojma nemaju o efektu tih reklama, ali opsti utisak je da bi sasvim lijepo islo i bez toga. A godisnje ih kontaktiraju desetine (!) komercijalista content sajtova/adresara nudeci reklamu na Internetu. Ja sam za neke od tih sajtova cuo prvi put kada su mi ljudi rekli da se "oni vec reklamiraju na Internetu"

Takvi content/niša sajtovi, kao sto su Istokova oba primjera, imaju zajednicko da su u smislu prodaje uglavnom lokalni (npr. grad, gradovi) i da samim tim ne mogu racunati na viralni rast, vec idu vise tradicionalnom brzinom, od usta do usta. Sto znaci da treba vremena. Zajednicko im je i da ako zele monetizaciju tog sadrzaja jednostavno moraju imati "ljude na ulici", prodavce, koji ce nalaziti i ukljucivati nove klijenti i opsluzivati postojece. A "ljudi na ulici" kostaju.

To nikako ne znaci da se na taj nacin ne moze zaradjivati, sasvim sigurno moze. Ali treba biti svjestan da ce osim postavljanja sadrzaja za takav content/niša sajt morati postojati aktivnost na prodaji, jer klijenti nace sami doci dok ne postanete veliki i vazni i posjeceni. Inace, mnogo je teze reklame prodati malim biznisima (sajtovi koje je Istok pomenu) nego vecim firmama.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat