Pogledajte određenu poruku
Staro 19. 10. 2008.   #86
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Red face

Citat:
Prosto pitanje: Danas, u jesen 2008, može li osoba u Srbiji živeti od stvaranja web sadržaja na srpskom jeziku?
Ja možda idem u težak offtopic ili sam se pogubio negde između prve i devete strane ali mi se čini da su malo pobrkani lončići u ovoj priči. U Srbiji danas u jesen 2008. stotine ljudi već žive od stvaranja sadržaja za veb sajtove. Ti ljudi se zovu novinari. Hajde da zanemarimo online izdanja dnevnih novina i magazina ili cele medijske kuće kao što je B92 ili RTV ali portali kao što je Krstarica ili poslovni sajtovi kao što su Ekapija ili Vibilia imaju po nekoliko desetina saradnika koji se bave sadržajima i tako je već godinama.

Citat:
Originalno napisao istok Pogledajte poruku
Svima ovde je u interesu da obični non-IT ljudi počnu da stvaraju web sadržaj, tek tada stvari sa domaćim webom mogu zaista krenuti napred.
Zašto bi obični ljudi najednom dobili nagon da počnu da se bave pisanjem i tražili svoju sreću u životu stvarajući sadržaje ze veb. Novinarsto ili publicistika ili "pisanje sadržaja" je profesija ili zanat. Za to su potrebni talenat, određena znanja i iskustvo. Na kraju krajeva potrebno je to raditi kao posao da bi mogli da se očekuju ozbiljni rezultati.

Off Topic: Znam da sad meni neko može da prigovori što sam karijeru građevinskog inženjera zamenio novinarskom i uredničkom ali u pozadini toga je bavljenje novinarstvom tokom osnovne i srednje škole a bio sam i na ivici da upišem žurnalistiku


Citat:
Primera radi, osoba X ima sajt/blog posvećen određenoj temi (niche) iz neke oblasti... automobilizam, medicina, nekretnine... redovno ga puni sadržajem i za odgovarajuće ključne reči je u vrhu pretrage.

Zašto me ovo zanima - mislim da obični ljudi mogu biti jako motivisani da stvaraju web sadržaj ako znaju da od toga mogu da žive.
Kapiram ja šta je Istok postavio kao temu (respect za nju) nego se ovde radi o vrlo posebnom slučaju stvaranja sadržaja za veb - o sajtovima na kojima se mogu naći neka posebna, specijalistička znanja. Obično takvi sajtovi nastaju iz hobija a istaknu se kvalitetom pa se to na kraju monetizuje (beše primer nekog sajta posvećenog srednjovekovnim oklopima u Hrvatskoj).

Ukoliko vam je na pameti pokretanje specijalizovanih informativnih sajtova (venčanja, sahrane, restorani, itd) ne vidim opet logiku da se u biznis planu ne planiraju sredstva za osobu koja bi se profesionalno bavila prikupljanjem (ovde je o tome reč) informacija. Jedini razog koji vidim da se "običan čovek" u to upusti je gubitak posla, status mladog penzionera ili dete koje niti hoće da studira ni da nešto radi. U svim drugim situacijama to je posao za ljude profesionalce.

Mislim da su jednostavno "herojska vremena" domaćeg veba prošla. Da se u veb projekte više ne ulazi iz ljubavi i entuzijazma nego sa jasnim računicama.

Citat:
Dajte neke primere ako znate, ne morate da navodite konkretna imena.
Kad smo već kod toga upravo sam ovih dana čuo da su dva veoma ozbiljna profesionalca sa dugogodišnjim stažom u medijima i zavidnim karijerama pokrenuli agenciju koja pred prevođenja kao osnovne delatnosti planira da se bavi i kreiranjem veb contenta. Ukoliko budu želeli sami će se ovde javiti.

Off Topic: Koji smo geekovi, napolju u poslednji lepi dani, idealni za fudbal i šetnjua mi mu ga dajemo po forumskim raspravama
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje Miloje Sekulic za poruku: