Tema: Štednja
Pogledajte određenu poruku
Staro 02. 11. 2008.   #20
djoca
kockar
Qualified
 
Avatar djoca
 
Datum učlanjenja: 28.09.2005
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 146
Hvala: 51
83 "Hvala" u 20 poruka
djoca is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za djoca
Default

Ne postoji bankarski sistem ni u teoriji koji bi mogao da isplati sve pare ulozene u banku ako svi dodju da podignu svoje pare u isto vreme. NBS je i reagovao, a i drzava pod njihovim uticajem, u trenutku kad je panika pocela, pre par nedelja, i kad je stvarno u jednom trenutku bila frka za kintu tj cekalo se po par dana. Ja sam u utorak dizao prilicnu sumu i isplatili su je bez pitanja, osim sto mi je sluzbenica rekla da bi bilo dobro da ubuduce pozovem fonom da prijavim podizanje te kolicine za svaki slucaj (Intesa). Posto redovno oko prvog podizem sumu od oko 5000 sa racuna, desavalo se i prethodnih godina da mi kazu da probam da se setim da najavim jer im je generalno praksa takva. U Raiff npr nisam ni mogao da podignem nikad preko 3000 bez najave (zato sam ih manje i koristio). Elem, sustina price je da to sto kintu ne mozete mozda da podignete iste sekunde kad pozelite nije nista neobicno, bitno je da je dobijate koliko vec sutradan.

No fakat je da ce banke da budu u problemu naredne godine tj vec su...ali ce cela drzava da bude u vecem problemu. Ove kamate koje sad nude su samo posledica cinjenice da nase banke vec sad nemaju gde da pozajme novac. U inostranstvu nema sanse, njihove maticne banke imaju prece pozare da gase, i ostaje im samo da uzmu kintu od gradjana u Srbiji i da ih obrcu. To opet znaci da ce firme naredne godine placati veoma velike kamate na kredite ukoliko zele da sire biznis, pogotovo sto vise nece biti mogucnosti da se vece firme zaduzuju u inostranstvu. To opet znaci da firme nece ulagati u prosirenje posla, sledi frka u najavi (manje radnih mesta, nema povecanja plata, recesija, frka sa vracanjem kredita koji su vec uzeti).

Sto se domacih banaka tice, mislim da je pametno proveriti kako im maticne stoje. Neko je negativno pomenuo recimo Intesu, a oni su po meni bas u mozda najboljoj poziciji kod nas. Razlog je prost, njihova maticna banka nije u problemima, nisu ulagali u hipotekarne, dok je Unicredit bio pod posebnim merama italijanske vlade. Intesa se fokusirala na istocnu Evropu uglavnom i uboli su ga jer su po celoj postkomunistickoj Evropi bili mnogo stroziji uslovi za uzimanje kredita, a trziste nekretnina nije toliko prslo kao na zapadu. E sad, sta ce biti....ko zna...

A slamaricu nikom ne bi preporucio...ma kakva da je situacija sa bankama...u centru KG-a, ispred zgrade suda, su prosle godine roknuli lika koji je vlasnik menjacnice i digli mu 50.000. Nikad nisu pronadjeni. Ovo je zemlja gde se to smatra ekstremno dobrim plenom. Drugim recima, 'radili' bi i za mnogo manje.

Wassup 2008
http://www.youtube.com/watch?v=Qq8Uc5BFogE
djoca je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" djoca za poruku: