Pogledajte određenu poruku
Staro 27. 01. 2009.   #28
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

da doobjasnim moj prethodni post: i bez faxa se nadje posao i ide i dalje, ali ja eto planiram da isti zavrsim


Citat:
Originalno napisao Milos Vukotic Pogledajte poruku
Avaj, pitanje je samo koliko je tog tadašnjeg znanja nama ostalo u glavi... Realno, sad o struji znam samo da se ne smije stavljati prst u utičnicu
evo ova Miloseva recenica je nesto sto ukratko ukazuje na ogromni problem NACINA na koji se skolujemo (smo se skolovali)
opet, nisam mnogo pametan sta i kako promeniti


ali


ono sto svakako treba jesu
1) MNOGO vise fakultativnih predmeta - time se dobijaju nekoliko stvari. ja sam na mom faxu (smer informatika na necemu sto je analog Matematickom u beogradu) polozio sve matematike (bez jedne).
I ... Sta od toga ...
Nemam ni najblaze veze sta sam ja to onda ucio, bubao, logicki pamtio i stvarno razumeo svojevremeno ( a i nije proslo toliko vremena)
moja logika je da ako mi zatreba neki jak matematicki algoritam ili kriptiranje ili sta vec - uzecu matematicara. Kao sto i ocekujem da matematicar pozove mene da mu uradim sajt

2) integracija raznih instituta sa faxovima (gde bi oni zainteresovani za odredjenu oblast mogli da u istoj mnogo vise napreduju nego na nekom predmetu)

3) MNOGO vecu slobodu i pristupacnost mladim strucnjacima da vode vezbe i predavanja na honorarnom planu.


evo kako je to donekle realizovano kod nas (bugarska):
1) ja sam se jos kao mlad student opredelio za web, te sam od jos u drugoj godini poceo da pohadjam razne web related predmete
tu smo imali i predmete o reklami, razumevanju klijenata i cega sve ne

2) matematicke struke su uvek imale ovo, dok kod informatike se ovo dogadja tek ovih godina. jednostavno, objashnjeno je firmama, da ako hoce dobre strucnjake i ako ih hoce u startu (kada su najvise najjeftiniji i najvise spremni za rad) - moraju da dodju na fax. kod nas imamo predavanja iz internet security-ja, oracle, mreze (koji idu po cisco sertifikatima), razne Microsoft, napredna java...
sve su ovo fakultativni predmeti cija predavanja, plan, vezbe i sve rade strucnjaci koji su dosli iz firma. dobar deo njih bas zato sto firmi trebaju ljudi

nesta slicno su i razmene studenata sa established faxovima sa strane - drugar je bio u nemackoj i ovo iskustvo je bilo odlicno za njegovu dalju karijeru

3) ovo se povezuje sa gornjim stavkama
recicu samo da su meni lekcije iz internet securityja vodili 3-je ljudi, svako imao svoju oblast, i da su svi bili 25-30 godina

P.S. svestan sam da ovo sa vise predmeta donekle 'razvodnjava' rezultat, te cete imati kako jako dobre tako i ne toliko dobre diplomce. Zato postoje intervjui. Opet, ovo sa raznim projektima gde ucestvuje fax dace mogucnost jakim studentima da se udube u sta god vec zele

Poslednja izmena od robi-bobi : 27. 01. 2009. u 20:11. Razlog: dodat PS
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat