Pogledajte određenu poruku
Staro 21. 02. 2006.   #43
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
Case: Poznavanje materije - Na jednom privatnom fakultetu u NS-u držao sam gostujuće predavanje na temu E-marketinga, i rečeno mi je da će me slušati studenti koji su prošli predmet marketing. U toku predavanja sam postavio pitanje šta je 4P i AIDA...Muk... Nakon predavanja vlasnik fakulteta je skočio na mene sa optužbama kako oni ne rade po tom principu i kako ja ne smem da šikaniram studente svojim bezveznim pitanjima...
Sta drugo da napisem nego LOL. Ovo me je nasmejalo . Bas me zanima po kom principu oni rade kada iz marketinga ne uce marketing miks koji je uz SWOT analizu prakticno najbitnija stvar u marketingu. Ne znam sta si pomislio kada ti je to rekao vlasnik ali ja bih pomislio "Sta ja trazim ovde!?".

Ova diskusija je pocela kao najava specijalistickih studija a pretvorila se u diskusiju o nasem obrazovanju. Prihvatio to neko ili ne, nase obrazovanje ne valja. Studenti zavrsavaju fakultete a cesto ne znaju fundamentalne stvari oblasti koje su studirali ili sto je jos cesce ne znaju da primene svoje znanje u praksi a zna se koliko je rad pomocu case study-ja jako dobar da se stekne primenljivo znanje. Ja sam na FON-u i jedan profesor koji ce mozda i na FTN-u drzati neko predavanje je dao dobar savet jednom studentu. Rekao je da bolje da ne radi i ne uci nista sa strane, jer ce shvatiti da moze to da radi i bez fakulteta i to ce ga odvuci od fakulteta. Cinjenica je da se na nasim fakultetima ne neguje preduzetnicki duh.

Inace, ne svidja mi se cinjenica, da neko zavrsi Visu poslovnu, pa posle nastavi studije na nekom privatnom fakultetu, a posle toga upise posledimplomske na nekom od realno renomiranih fakulteta kod nas kao sto je FON ili Ekonomski dok studentima istih fakulteta treba mnogo duze da stignu do istih, pogotovo ako imaju preduzetnickog duha i interesuje ih praksa i citanje strane literature.

Takodje, prihvatio neko ili ne, specijalisticke i magistarske studije kod nas prakticno nista ne znace osobama koje iole znaju o stvarima koje se tamo predaju a pogotovo ako se time bave godinama. Znaci, gotovo je sigurno da nece nauciti nista novo, dobice samo dodatno zvanje i sve ce to delovati fancy. Oni koji prethodno nisu imali iskustva sa tim, naucice nesto, ali vrlo osnovno i ponovo ce samo od njih zavisiti koliko ce da ovladaju datom materijom. Ja zelim da poslediplomske studije upisem da bih usavrsio svoje znanje a ne da dobijem zvanje koje mi nije najneophodnije. Najbitnije su reference. Kada strucnjak za datu oblast zavrsi poslediplomske studije i shvati da je mnogo toga naucio to je onda prava stvar.

Takodje, zelim da specijalisticke studije predaju prakticari u pravom smislu te reci. Ako je rec o e-businessu ljudi koji su poznati i ovde i u inostranstvu kao osobe koje su nesto uradile. Najcesce su to profesori koji prepricavaju knjige a imaju malo ili nimalo realnog uspeha u praksi. Imam utisak da ce bolja predavanja na FTN-u na specijalistickim studijama drzati demonstratori koji imaju prakticnog iskustva nego neki profesori. Jer, npr. kako neki profesor moze da predaje o razvoju e-commerce sajta ili bankarske aplikacije ako je nikad nije pravio nego je samo procitao nekoliko knjiga o tome!?

Mislim da je prava stvar za sve osobe koje zele da uce prakticne stvari inostrane posledimplomske ili po inostranom planu i programu. A tu je i novootvoreni Trump University . Tamo se sigurno uci samo praksa.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 21. 02. 2006. u 00:09.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat