Pogledajte određenu poruku
Staro 09. 10. 2010.   #39
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Slazem se sa Bluesmanom da je zivotno osiguranje bolje nego penziono. I ja sam se informisao oko tih stvari. Bluesman, ne znam gde si se osigurao ali ja koliko znam dupla suma od osigurane u slucaju smrti se isplacuje samo u slucaju nesrecnog slucaja a inace ugovorena osigurana suma i do tada ostvarena dobit. Mozda je kod tebe takav slucaj ali sam uglavnom nalazio na takvo pravilo.

Takodje - ne znam kod koga si se osigurao ali isto ona konstatacija da kada uplacujes zivotno osiguranje ti mozes da prekines kad hoces i uzmes pare koje si uplatio isto ne bih rekao da je tacna. Opet zavisi od tvog slucaja ali u praksi je najcesce da npr. prve 2-3 godine ti ne dobijes nista ako hoces da prekines a nakon toga mozes da dobijes umanjeni iznos koji je znatno umanjen ako do ugovorenog roka ima jos dosta godina. Ukoliko si se odlucio da prestanes sa placanjem npr. posle duzeg vremena placanja a nije ostalo previse do kraja osiguranog perioda onda se moze isplatiti skoro priblizno uplacenim sredstvima.

Takodje, postoji opcija da u slucaju nemogucnosti placanja osiguranja posle nekog vremena "zamrznes" placanje, ono sto si uplatio ti stoji i to mozes podici posle isteka osiguranja.

Nisam isto siguran ni u to da su jako mali dobici - objasnila mi je jedna zena koja je rukovodilac u finansijskom sektoru jedne poznate osiguravajuce kuce. Ta ocekivana dobit od 50-70% moze da bude ali niko ne zna sta ce biti za 10-20 godina, a takodje, sto domaca predstavnistva osiguravajucih kuca za zivotno osiguranja prakticno i ne posluju ovde jako dugo. Pod "jako dugo" smatram onoliko koliko posluju u zapadnim zemljama pa informacije u pogledu ranijih isplata nije takvo kao u zapadnim zemljama gde se placa jos mnogo ranije. Prvih godina je pripisana jako mala iz razloga sto npr. kada neko uplati x eura godisnje u momentu kada pocinje pripis dobiti (u nekim osiguravajucim kucama se ne pripisuje dobit u prve dve godine) se samo na mali iznos racuna dobit jer se preostali veci iznos nije investirao u te sigurne fondove. Npr. uzmimo za primer da placate 50 eura mesecno zivotno osiguranje, 600 eura godisnje. U prvim godinama osiguravajuca kuca nece da ulozi svih 600 eura u svoje investicije, obveznice itd, samo mali deo jer uvek moraju da imaju sredstava da isplate klijente. Sto duze vreme prolazi, sve veci deo od tih 600 eura ulazu, zato ta dobit nije jednaka svake godine. Npr. jedne godine moze biti 5 eura, a posle par godina pripisana dobit moze biti 50 eura.

Pored klasicnog zivotnog osiguranja postoji i tzv. riziko osiguranje sto mnogi znaju a to je da ste osigurani samo u slucaju smrti. Uzmete npr. osiguranje na 20 godina, placate svih 20 godina i ako sve bude u redu u toku tih 20 godina, tj. ako ste ih doziveli vi te uplacene pare ne dobijate nazad. Medjutim, stvar je u tome sto npr. ako se osigurate na 20 000 evra sa klasicnim zivotnim osiguranjem i 20 000 evra na riziko rate se bitno razlikuje od ta dva slucaja jer u prvom slucaju osiguravajuca kuca isplacuje novac, samo se iznos koji se isplacuje utvrdjuje prilikom isplate a u drugom slucaju uplaceni novac uopste ne mora da bude isplacen.

U svakom slucaju - glavni razlog zasto uzeti zivotno osiguranje nije zarada vec stednja i sigurnost.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 09. 10. 2010. u 22:16.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat