Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 03. 2011.   #7
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

@jablan
Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Odabir jednog ili drugog je u velikoj meri subjektivna stvar, tako da svako može samo da ti kaže svoja iskustva, a tvoj slučaj može da bude sasvim treći.
U pravu si. Ono sto je cinjenica da se necu odluciti na osnovu toga da li ima vise onih koji preporucuju Mac ili suprotno. Ali bas ta iskustva koja pominjes bi mi znacila i to zasigurno, kakva god da su. Jer drugog nacina nemam da ispitam sta drugi imaju da kazu na tu temu. Jedino da kupim oba pa da probam i sam

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Konkretno, meni su hvalili Mac/OSX ljudi čije mišljenje jako cenim. Kad sam počeo da ga koristim, međutim, bio sam razočaran. Prvo što mi je trebalo dosta vremena da se prebacim, drugo što i nakon meseca korišćenja nisam bio zadovoljan OSX filozofijom.

O lošim stranama neću jer je lista dugačka i subjektivna i u mom slučaju je prevagnula. Nakon meseci mučenja u OSX-u, vratio sam se na Linux. Neko je jednom rečenicom jako dobro sumirao ono što mi je smetalo kod Mac-a: "it makes me feel stupid".
Bas to je ono sto bi mi znacilo. I ti si imao taj neki problem, koji sam ja gore naveo da mene i uslovno receno brine. Da li ce i kakva biti tranzicija, ako se odlucim za istu. Da li cu se navici i sl... Ako iz tvog primera mogu da izvucem neki zakljucak, to bi mi sigurno pomoglo. Bez obzira da li je lista losih strana - kako kazes, subjektivna, ako mozes da je izneses, zanimalo bi me da je cujem. Kracu verziju, duzu, kakvu god... Ako mozda ne zelis da tema odvede u nekom drugom pravcu i ovde navodis, posalji mi na PM, email. Sve u svemu, ako imas vremena i zelje ... nista obavezujuce da moras.

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Dobre strane Mac/OSX-a su 1) upeglanost OS-a na datom hardveru - štono kažu "just works". To nije neko veliko čudo s obzirom da Apple ima za zadatak da podrži samo šačicu hardvera u odnosu na ostale OS-ove. Sve je to fino testirano, fluidno, brzo. 2) iza fasade stoji jedan Un*x i to se zaista primećuje. 3) Ma kako banalno zvučalo, Cmd taster znači, posebno kad radiš u konzoli. Cmd-C je kopiranje, Ctrl-C je Ctrl-C.
Ono sto me privlaci Macu jeste upravo to. "Just works". Koliko ja voleo BSD/Linux neke stvari jednostavno se tesko steluju da rade kako ti zelis (prvenstveno hw). Evo na laptopu sa koga upravo pisem, Ubuntu sve nastelujem (10x puta do sada, ali temp. sa upaljenim FF bez flash sajta ~85stepeni, cooler se cuje ko lud). Na BSD-u jos teze. Tako da bez obzira koliko voleo nesto, jednostavno nemam vremena da se danima, nedeljama, mesecima igram sa podesavanjima kako bi hw koliko toliko radio lepo (a i to je veoma cesto pitanje). E sada ako mi omogucava stvari koje mogu na Linuxu, radi plug and play i ja mogu da se naviknem na njega (zato sam i postavio temu da neko iznese svoje zapazanje na osnovu iskustva), onda vredi probati.

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Dobra strana je što se na Macu sasvim lepo (*) vozi Linux, tako da još uvek koristim prednosti hardvera (čitaj ekran). Doduše, da nije firmin računar, prodao bih ga odavno i kupio pristojan Lenovo plus još jedan netbook za te pare.

* Jedini ozbiljan problem je hibridna grafička karta. Linux (a ni Windows) nema mogućnosti da koristi integrisanu grafičku, već samo eksternu, tako da se komp nešto više greje i brže srče bateriju nego pod OSX-om. BTW, mislim da je u pitanju problem samo na toj jednoj generaciji MBP-ova.
Generalno ti si u takvoj situaciji, pa si morao to da radis, da vozis Linux na Macu (ako sam te dobro razumeo). Medjutim ja iz ovog ugla gledano, sto je logicno, uzeo bih u tom sucaju Della koji sam gore naveo, koji je stvarno jaka masina. Inace kako i ovaj Dell ima i Intel i Nvidiu, na Ubuntu je to jedini problem namestiti, koliko sam gledao. E jeste hack i nije kao na Winu, ali sta da se radi. Bolje ista nego nista
__________________
Twitter

Poslednja izmena od _korso_ : 23. 03. 2011. u 15:56.
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat