Pogledajte određenu poruku
Staro 04. 12. 2006.   #1
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Cool Koji Linux za dev i desktop

pozdrav

Spremam comp za totalni format, pa rekoh da pitam i ekipu sa dpt-a

Prelazim na linux

Resio sam da cu win eventualno staviti, zbog Photoshopa i srodnih fotografskih programa, kao i ... hm, ne secam se nijednog drugog razloga.

Vec nekoliko puta sam stavljao razne linux distribucije. Vracao sam se windowsu zbog PS-a, jer se bavim i fotografijom, a nikako da naviknem na GIMP-ov interfejs. Takodje, dugogodishnje navike na PS akcije, filtre i ostalo itekako ima uticaja.

Pregledao sam teme na DPT, kao i malo google-ao. No, nema nista bolje od saveta ljudi koji koriste to o cemu se dvo(tro)umish

Pitanje:
Koju linux distribuciju mi preporucujete?
Moze i neki BSD, nisam pristrastan, ali sam se vise igrao sa linuxima te pretpostavljam da ce mi biti lakse s njima.
Ako moze, dajte i argumente

Upotreba:
dev kao i desktop mashina
igrice ne igram

dev: standardni php stuff sa eclipsom kao redaktorom
kako ide instalacije jave za linux? - pretpostavljam da je preko paketa najlakse. To ok, ali kako instalirati eclipse? Da li sa sajta, ili opet staviti paket. Hoce li paket moci da koristi ugradjen eclipsov updater?
php - koliko znam debian ima gotove pakete, gde je kompiliran sa svim i svacim - slicno win verziji. Kako je ovo dev mashina, verujem da ovo nije veliki problem?
mysql - uglavnom sam koristio pre <=4.0 verzije. stavicu 5.x, pa kud puklo. apache - 2.0?

desktop: filmovi, muzika
ima li nesta slicno GIMP-u?
Koji raw konvertor koristite?
Koji program za HDR fajlowe?
Cime sklapate panorame?
Obrada fotografija zauzima bar 10% vremena provedenog za racunarom, i spreman sam da pocnem od pocetka, sto se tice programa i programcica, samo da postoje relativno dobre alternative.

System
primary hdd - maxtor 40GB
slave hdd - toshiba 200GB
{
vazno pitanje - kako podeliti hardove.
Koliko ostaviti za swap?
Ideja mi je da imam 1 patrition za win, drugi (+ josh jedan za swap) za lin, treci za storage.
Storage bi se koristio iz oba OS-a - dali koristiti fat (bljak) ili ntfs (moze li lin da pise bez problema tamo, znam da ranije nije moglo?)
Da li treba davati poseban partition za tmp i slicne ili je za desktop mashinu dobro i jedan partition za root?
}
CPU - celeron 1.7
RAM - 256MB + 1GB
video - nVidia4 MX 440SE
audio - chuveni ac97 chipset
imam ruter, te mi verovatno ne treba (dodatni, software) firewall i pravila za dostup
imam neku pixelview TV karticu koju trenutno i ne koristim, ali preporucite i neki TV program za lin

pregledao sam teme na DPT, pa nabasao na ovu temu o nekim egzoticnijim graficnim serverima. Nisam zaljubljenik u preterane (citaj: smorne, dosadne) animacije, a i ne verujem da moja konfiguracija odgovara ovakvim stvarima. Ipak, sta mi preporucujete za graficki server?

Moje iskustvo
mogu reci da se ne plasim shell-a, ni man komande
kao php dev, deployment mi je uvek na linux mashinama, snalazim se, ali nikako nisam ni beginning admin level
nije mi trebalo, a i druga bitna stvar je da nemam mnogo vremena da se bavim proucavanjem konf fajlowa za sve i sva.

do sada sam probao debian i mandrake. Debian, jer su moji prvi koraci u linux okruzenju bili pod ovim OS-om, te sam malo i subjektivan. Takodje, svidjao mi se njegov apt-get i ideja gotovih paketa za sve i sva. Koliko znam, sve distribucije imaju vec slicne sisteme, te ovo otpada kao prednost. Mana (mozda ...) debiana je sto je bas konzervativan sto se tice ukljucivanja paketa u stable verziju.

primetio sam da novije distribucije imaju interfejse za skoro sve vaznije administrativne poslove

mislim da su sazrele i za obicnog korisnika, a ja sam opet malcice bolji od njega

=================
znam da je pitanje nezgodno, kao i da je ovo stvar licnog afiniteta i iskustva
ali sto vise misljenja i obrazlozenja, to ce mi izbor biti laksi, a mozda i saznam nesto sto nisam znao - najverovatnije hocu

RAZLOG za lin
iz principa


P.S. evo sad sam se setio josh jednog razloga da imam win - IE
skroz sam ozbiljan, treba mi IE za testiranje (mada, tu je uvek laptop za to)
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat