Pogledajte određenu poruku
Staro 04. 12. 2006.   #2
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Distribucija: ja "vozim" gentoo - ima dosta razloga zasto, a pre svega zato sto volim da radim stvari na svoj nacin, sto volim da drzim stvari pod kontrolom, sto ima jako dobar paket menadzer, sto mozes da instaliras sve sto se pojavi u portage bazi, itd itd.. Ono sto stalno prigovaraju kao nesto negativno je cinjenica sto svaki paket koji instaliras sledi istu proceduru - download source koda i kompajliranje (naravno, sve je automatizovano, ali ume da potrajeee..).

Kao alternative uzmi ili unstable debian ili ubuntu (ili stable debian, ako neces da te glava boli, ali to ti onemogucava koriscenje mnogih aplikacija koje su iole nestabilne).

Jos jedan plus za izbor linuxa umesto bsd-a je to sto postoji vise aplikacija pisanih za linux.

Gentoo ima pakete za instalaciju, kako najnovije, tako i poslednje stabilne verzije JRE i JDK (blackdown-jre i blackdown-jdk), koje mozes da instaliras po zelji. Takodje, gentoo ima pakete za instalaciju eclipse. Za dalje instalacije koristis ugradjeni eclipse updater.

Sam php kompajliras sa USE flagovima po zelji. Default stable verzija php-a je 5.1.x a mysql-a je 5.0.x. Apache 2 je default.

Za slike, GIMP je neprikosnoven, mada ga nikako ne treba porediti sa PS, moras da ga naucis od nule, kao pocetnik. Ne bavim se grafikom, tako da nemam vise komentara.

Filmovi: mplayer
Muzika: audacious
Konverzije (anything to anything): ffmpeg
HDR: vidi ovo (taj format mi zaista nije blizak..)
Ne sklapam panorame

Naci ces milion malih programa, koji obavljaju specificne zadatke, tako da dobrim izborom i njihovom kombinacijom mozes da postignes dosta toga sto ti treba svakodnevno.

Za desktop masinu ne moras previse da se mislis po pitanju particionisanja diska. Swap particija po pravilu treba da bude 2x onoliko koliko imas RAMa, dakle nekih 2.5 gb. Za root filesystem ext3 je dobar izbor (alternativa ti je reiserfs, ako ces raditi sa *mnogo* malih fajlova). Velicina root particije zavisi od namene racunara - ja na desktopu imam root od 10gb, ali nije losa ideja da /home drzis odvojeno, a da ti root bude reda do 10gb, zbog broja paketa koje ces verovatno u buducnosti instalirati, a svakako ne zelis da reinstaliras linux zato sto ti je nestalo mesta na root particiji, kad ga jednom podesis... Takodje, /home ima tendenciju stalnog porasta, pa mu nije bas mesto na root particiji.

Imam slican scenario kao sto ces ti imati - particija koju delim izmedju win i lin. Opredelio sam se da bude ext3 particija, jer 99% vremena provodim pod linuxom, a na windowsu imam instaliran program Paragon Ext2FS Anywhere, koji prikazuje extX particije kao redovne windows diskove, sa full read/write podrskom (jedina mana je sto ovaj uvek resetuje permissione fajlova i foldera na 0700, sto ume nekad da iritira..)

Tv program za lin: MythTV
Sa audio/video/tv drajverima ne bi trebalo da imas problema - hardver koji koristis je vrlo rasprostranjen, pa je i podrska dobra.
Egzotika - po sopstvenom nahodjenju.

Eto toliko od mene.
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat