Pogledajte određenu poruku
Staro 15. 10. 2008.   #98
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Zanimljivo je krenuti na ovo polje, mogucnosti su zaista velike, slazem se, ali i jos veca ocekivanja korisnika koje necim boljim treba navesti da ne koriste pretrazivac koji vec koriste.

Citat:
Originalno napisao bora2008
Inace Skype je odlican primer, posto su investitori isti

Druga bitna poenta je da se sve vise siri u javnosti svest da je tzv "user attention data" npr. istorija vasih pretraga i klikova koju cuvaju pretrazivaci veoma bitna i moze da bude osnova za veliko poboljsanje kvaliteta. Nas pristup je da otvoreno kazemo svima da su ti podaci bitni i zasto su bitni (za rankiranje) i da korisnici imaju kontrolu sta zelite da se deli a sta ne , za razliku od sadasnje industrije gde tu opciju nemate - oni cuvaju vase podatke koliko se njima svidja. Ogroman broj ljudi ne zna npr da Google Toolbar salje ne samo istoriju pretraga na Google nego i sve druge klikove na Google servere.
Sto se tice price o dostizanju kriticne mase i poredjenja Skypea i Edgiosa mislim da se to bas i ne moze porediti. Skype je skolski primer za viralni efekat jer da bi se Skype koristio mora da postoje bar dve strane a ako zelite da ispunite svoju zelju da pricate sa nekim ko nema Skype ili drugi Voip vi cete mu to preporuciti da instalira. Skype ispunjava potrebu onih koji zele besplatne/jeftine long distance razgovore. Koju potrebu ispunjava ovaj sajt? Bolja pretraga? Mislim da je 99% korisnika itekako zadovoljna sa onim sto dobija preko Googlea a Google je stalno bolji i bolji. I ovde isto ima vise korisnika ali ovde trenutno ne vidim uopste takvu mogucnost za viralni efekat. A iako svakodnevno koristim Skype kao jos 200 miliona drugih korisnika, nisam siguran da eBay danas smatra da im je to najpametnija kupovina.

Ne bih se bas slozio "da se sve vise siri u javnosti svest da je tzv "user attention data" npr. istorija vasih pretraga i klikova koju cuvaju pretrazivaci veoma bitna i moze da bude osnova za veliko poboljsanje kvaliteta." Pre bih rekao da su pretrazivacke kompanije sve vise na udaru zbog tih istih istorija pretraga kao i kompanije koje se bave behaviour advertajzingom. Slazem se da to moze da bude korisno za korisnike da dobiju relevatnije rezultate pretrage nego sada ali ko im moze garantovati da informacije o njihovim aktivnostima nece biti iskoriscnei u druge svrhe. Mnoge stvari kada zele da se uvedu se predstavljaju u smislu "to je u najboljem interesu korisnika", ali znate i sami kako ide ona izreka gde se spominje poplocani put i najbolje namere. To je isto kao kada bi se promovisalo u svetu da je RFID cipovanje ljudi jako dobro i u njihovom najboljem interesu zbog njihove bezbednosti.

Takodje, problem je u tome sto je potrebno instalirati softver da bi se vrsila pretraga. Mislim da su idealna ciljna grupa za ovakve pretrazivace korisnici koji vole da koriste i druge P2P mreze ali iako sam na Internetu vise od 10 godina i nikad nisam koristio njednu P2P mrezu za skidanje programa, takva stvar je ok za razmenu fajlova ali mislim da instaliranje softvera zbog pretrage i insistiranje na Javi nije bas najbolje za osobe koje bas nisu web savvy. Ne treba se bas pravity hype oko ovoga, i Cuil je predstavljen kao the next Google killer i pre nego sto je lansiran samo zato sto su ga osnovali XGooglersi pa nisam siguran da je praksa pokazala to. Isti slucaj i sa Mahalom.

Sustina: Da li mislim da ce ovaj sajt biti the next big thing? Ne mislim. Da li mislim da ce se vremenom ovaj sajt zbog necega dobro prodati? Vrlo moguce. Ali kada kazem "dobro prodati" ne mislim na cifre koje se spominju za Yandex i druge iz heavyweight kategorije.

Btw. ime za sajt je moglo biti znatno bolje od ovog, barem je neko postojece ime moglo biti otkupljeno kada vec postoje investicije. Ovako jako lici na propali projekat Michael Arringtona Edgeio.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 15. 10. 2008. u 17:15.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat