Pogledajte određenu poruku
Staro 13. 10. 2008.   #44
ikabiljo
novi član
 
Datum učlanjenja: 13.10.2008
Poruke: 5
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
ikabiljo is on a distinguished road
Default

Dobar dan svima.

Probacu malo bolje da objasnim stvari vezane za privatnost, da ne bi bilo zabune. Izvinjavamo se sto odmah nije detaljno objasnjeno, videcemo gde cemo dodati detaljno objasnjenje.


Za odredjeni url, u indeks se ubacuje stranica koju svako moze videti, ako otkuca taj url na proizvoljni racunar, bez ikakvog ranijeg logovanja. Tako vasi mailovi, privatni forumi, ... ne mogu uci u indeks.
Dakle url za mail je javni url, i kada odete ne njega on vam da login ekran, i ta login stranica ulazi u indeks. Dakle nijedna privatna informacija nece biti ubacena u indeks - sto mozete videti i iz snippeta. (a sam url ne sadrzi nijednu privatnu informaciju, i niko ga ne moze iskoristiti da nesto sazna. A i taj url je javna stvar, od toga da vas internet provajder ga ima - cak kolko znam po zakonu mora sve da ih i belezi)


Postoje sajtovi koji na javnim urlovima imaju privatne stvari (url je komplikovan, pa se racuna da niko ne moze da ga pogodi). Jedan od takvih sajtova je evite.com (to je razlicito od sajtova koji drze sesiju u urlu, jer oni proveravaju i ip i url). Mi trenutno imamo odredjeni spisak takvih sajtova, i njih ne ubacujemo. Korisnik moze na vise nacina da onemoguci obacivanje odredjenih sajtova u indeks:
- moze da doda odredjeni domen na blacklistu (nalazi se u websettingsu). Tu korisnik moze da doda i proizvoljne druge sajtove, ako ne zeli da budu dodati u indeks.
- moze da nam javi za taj sajt, i mi cemo ga dodati u internu blacklistu
- ako vec udje u indeks, moze da nas obavesti, i mi cemo odmah izbaciti te konkretne rezultate koji ne bi trebali da budu u indeksu, i dodati sajt na blacklistu.

Dakle, ovo moze biti problem samo za odredjeni mali broj sajtova, koji u sustini javne linkove pokusavaju da budu privatni komlikovanim url-ovima. I korisnik, pomocu blackliste, i dalje ima kontrolu.

Ako i dalje ima nesto nejasno, slobodno pitajte, nas cilj je da korisnicka privatnost bude na najvisem nivou.
ikabiljo je offline   Odgovorite uz citat