Pogledajte određenu poruku
Staro 26. 05. 2012.   #31
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
nije u tome poenta, nego da nas poreski sistem ne dozvoljava ljudima da legalno rade na sitno, jer su porezi fizickim licima preveliki, a minimalni izdaci za preduzetnika (12k din/ mesecno) preveliki za nekoga ko tek pocinje. Time sve te ljude sistem prakticno tera u rad na crno, a onda da bi odrzali socijalni mir moraju da zmure na to, cime se ceo sistem zakona i poreza i pravne drzave obezvredjuje...

Po meni bi drzava trebalo da uvede neku minimalnu oporezivu zaradu za fizicka lica i ako imas npr. do 200e mesecno ukupne zarade onda ne placas poreze i dazbine (ovo drugo je jos besmislenije, ti kao fizicko lice moras da platis PIO, ali ti se nigde ne upisuje staz za to).
Ovo se skroz slazem, kod nas je poreski sistem zaostavstina iz doba SFRJ, kada se mali biznis ignorisao i sto vise ugnjetavao zarad vecih firmi i kolektiva.
Ali u razvijenim zemljama bash i postoji minimum, ispod kojeg se ne oporezuje nista.
Evo u Nemackoj je trenutno godisnje ~EUR8000 oslobodjeno svih poreza, ali ipak ima ~9% za zdravstvo tada. To je ipak mnogo manje nego kod nas, a za neto plate koje su duplo vece.
Medjutim, da kiklop ne kaze kako je ovo super i kako je to dbora strana Nemacke za IT - to vazi za sve. Nista nije bolje freelanceru nego sto je prodavcu cigareta (OK glup primer... ali i za njega vazi ). Takodje, sa ~740EUR mesecno ne moze se komotno ziveti u Nemackoj. Ko vec ima prihode tolike, mora sam da trazi i placa stan i komunalije, a to mu pojede preko pola. I onda dolazimo do neto cifre ispod srpskog proseka.
Treba imati ovakav sistem, u Engleskoj postoji jako lepo definisan PAYE (Pay As You Earn) sistem, gde se gleda prosek mesecne zarade od pocetka godine i na osnovu toga placa ili vraca porez. Progresivno, slicno principu 0% poreza do ~8000GBP godisnje.
Kod nas nema sanse za ovako nesto.... jer bi to znacilo ogroman gubitak poreza drzavi, koja najvise ubire bash od niskih primanja.

Citat:
Originalno napisao kickloop Pogledajte poruku
Kamo sreće da su samo 12k. Mnogo su veći izdaci. A i računali smo već 100 puta. Kad se na tu cifru doda i knjigovođa, jer su kazne toliko velike da se ne isplati da rizikuješ i sam brljaš po papirima, i ostali troškovi, ja sam 100% ubeđen da danas NIKO ne može da krene bilo koji posao, zanat da radi i da sve bude legalno. Šanse nema jer ti treba minimum 1 do 2k eura prometa mesečno a tek si otvorio, recimo molersku radnju, radiš elektriku, instalacije, "programiraš" u WP i Joomla CMS-u...
Programer sa 1-2K eura mesecno treba minimalno da ima? Zezas? Sta freelanceri imaju kao trosak realno? Internet? I ako bash radi legalno, poneka licenca na pocetku (da, evo, svi su je kupili, Adobe, MS i ostali ne znaju sta ce sa parama ), ali to ne znaci da mu treba promet, vec ulazni kapital.
Daj ti tu racunicu gde ti je barem 1000e mesecno potrebno da radis kao IT freelancer... nemoj molim te, ako tako nastavis, ima stvarno da podju da nas jure, jer su to vec cifre od kakvih ce svim inspektorima da pocnu zazubice

Hoces konkretne primere? Pausal, najbolja varijanta za freelancere (ako prelazis 3.000.000 RSD nemamo sta da pricamo, to su vec cifre gde mora da ide firma, nisu to uopste naivne sume). Ako nije zaposlen 120.000 RSD godisnje za poreze/doprinose cca, sem mozda na Vracaru ili NBG, knjigovodja vodi takve radnje za 20-30e/m (iskustvo dosta kolega, ne nasumicno bacanje brojki), znaci +300e godisnje da kazemo. Firmarinu ne bi trebalo da dobijas za takvu radnju. Uzmes racun u Intesi, gledas da sto manje imas dinarskog prometa, i pokusas da unapred platis sve poreze/doprinose godisnje na pocetku godine, i onda skratis sve moguce provizije na <1000din. godisnje (iskustvo, ne slucajne brojke!)...
A porazgovaraj malo off-site sa ljudima koji imaju iskustva sa ovim, ima gomila ideja kako da se skroz iskljuce provizije banke, i dinar iz cele price (sasvim legalno).
Sve u svemu sa 150.000 (sto je sada ispod 1300EUR) godisnje ti imas podmirene sve poreske obaveze. Nemas nikakve obaveze za godisnji (ako nemas drugih prihoda).
Zar je tebi ovo puno? Mozes 26.000e da imas godisnje, a placas 1300EUR sve troskove. I da imas 500e mesecno, to je 6000e godisnje, pa opet si na <25% za sve troskove. Mislis da je bolje u Nemackoj do 26.000e godisnje? (ne pricamo o brandingu koji ima firma iz Nemacke, da ti je to bitno, ne bi pricali o ovim cifricama), nego o obicnom zivotu.

Citat:
Originalno napisao kickloop Pogledajte poruku
I veći su od 200€ čini mi se. Firmarina (ko se nije oslobodio), 12k doprinosi, pa porez, kod mene bar oko 150k godišnje..., sa troškovima poslovanja (telefon, internet...) mnogo više od 200€.
Gde si od 150K godisnje (tj. 1300e, tj. 100e/mesecno) dosao na 200e mesecno? Sta ce freelanceru telefon uopste? To nije trosak molim te... internet moze i za 10e trenutno da se uzme, ne moras vise da uzimas sta ima najbrze jer je i to sporo, sada je sve dovoljno realno. (da, lakse je kad je brze, ali vise nam nije zor kao sto je bilo do pre godinu/dve)

Imas manje od 400e prometa mesecno? Tu ti vec ne mogu pomoci, i nadam se da ce se vrlo brzo promeniti poreski zakon da se do 200e barem ne placa porez i PIO, ali do tada... za te cifre nemam (legalnog) predloga.
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat