Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 03. 2006.   #27
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Knjige koje su manje više standard:

- Agile Web Development with Rails
- Programming Ruby: The Pragmatic Programmer's Guide, Second Edition

Nisu besplatne, ali se mogu naći na P2P mrežama.

Prednosti Railsa i Rubyja:

- Ruby je visoko dinamičan OO programski jezik
- Rails je lepo sklopljen i osmišljen framework koji ti omogućava agilan razvoj (brz start, brzo implementiranje mogućnosti i peglanje kroz refaktorisanje, testiranje...)
- Rails je jednostavan i "čitaj". Za ovo treba videti kod

Mane:

- Nedovoljno rasprostranjen
- Nema prevelike potražnje za ovim vidom posla
- Sporiji u odnosu na PHP
- Iako ti Rails omogućava da jako brzo počneš i da stvari u uvodnim tuorijalima izgledaju jednostavno ne smeš zaboraviti da je Ruby ozbiljan OO jezik i da ni jedan framework ne može zamaskirati nedostatak stvarnog programerskog iskustva.

Za sve detalje pogledaj knjigu Agile Web Development with Rails i Davidovo izlaganje na Snakes and Rubies skupu.

PS: PHP ima odgovor na skoro sve što Rials može da ponudi, samo što je za tako nešto potrebno nešto više truda. Plus se Ruby i PHP "kulture" razlikuju (Ruby koristi relativno mali broj stručnih programera, dok PHP koristi svako tako da ima koda koji ne liči ni na šta, loše radi, bušan je...) Stvari se menjaju u PHP zajedinici pojavom par kvalitetnih okruženja.

PPS: Pošto mi se jako svidelo kako je Rails napavljen, a ne mogu da ga guram u svim svojim projektima nešto slično sam napravio u PHPu da uživam u Rails produktivnosti u PHPu Hteo sam da to pustim kao open source projekat, ali sam od toga odustao jer ne znam na kakav bi to odziv naišlo pošto su se svi okrenuli Zend Frameworku (što je logično).

Poslednja izmena od Ilija Studen : 23. 03. 2006. u 15:17.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat