Pogledajte određenu poruku
Staro 15. 03. 2010.   #30
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao flash_back Pogledajte poruku
Dakle, prica je ozbiljna krajnje, ja kao prvo lice omogucujem platformu drustvene mreze nalik na FB (zarada 50%), drugo lice ulece pare za marketing u iznosu od min 10.000e da se prica pokrene (zarada 35%) i trece lici je kreator do sada ne vidjene i originalne ideje po kojoj trebam da kreiram i samu drustvenu mrezu (zarada 15%)...
1. Ko je gazda ovog projekta?
2. Bilo bi dobro da pozovete osobu koja želi da uloži pare da bar pregleda ovu diskusiju, da vidi u šta se upušta.
3. Bilo bi dobro da malo pregledate kako se prave biznis planovi, pa da lepo stvarno sve stavite na papir. Imate primere iz različitih oblasti na www.bplans.com.

Ako se očekuje ne znam kolika zarada, postavlja se pitanje zašto se izrada Web sajta jednostavno plati! Neka vlasnik projekta uzme kredit, i jednostavno plaća one koji na projektu rade. Ako je suma za programiranje u stotinama hiljada EUR, kako to može da uradi jedna osoba, odnosno šta se dešava ako flash_back (ne daj Bože) bude bolestan, i sl.

10.000 EUR za oglašavanje ni u Srbiji nije dovoljno za neku ozbiljniju promociju sem u roku od npr. nekoliko meseci. Ako to hoćete da ulažete u oglašavanje na svetskom nivou (USA...), ne znam šta da kažem.

Video sam samo u nekoliko navrata kvalitetne modele zarade na nivou kreiranja društvenih mreža, a za razvoj ovakvog modela poslovanja i zarade potrebno je da neko vodi projekat ko se razume u biznis. Da li ste vi kao programer ta osoba (obzirom da tražite 50% od prihoda)?

Iskreno, u poslednje dve godine sam lično video i čuo od različtih "investitora" u ovdašnji online biznis puno tužnih priča, koje su počinjale na sličan način kao ovo što se ovde može pročitati. Sume koje su izgubili su u domenu između 80.000 i 200.000 EUR, i to sve zbog toga što nisu znali kako funkcioniše (online) biznis.

Savet: Ako nemate u timu nekoga ko se razume u vođenje posla, bolje nađite takvu osobu, jer ćete sigurno bolje proći nego u varijanti da to radite na opisani način...

Hint: Vlasnik koda može da bude i onaj ko je platio da slobodno raspolaže istim kodom. Na mestu vlasnika projekta tražio bih kolika je cena izrade sajta koja uključuje vlasništvo nad kodom. Npr. Ko je vlasnik većinskog udela na Facebook-u - programeri?
Dragan Varagić je offline  
2 članova zahvaljuje Dragan Varagić za poruku: