Pogledajte određenu poruku
Staro 06. 11. 2005.   #3
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Ajmo redom

1. Ruby je daleko od egzotične tehnologije. Par godina je stariji od PHPa, mada je imao tu nesreću da nastane u Japanu (prvih par godina se za isti nije ni znalo "napolju"). Inače je zreo kao jezik (100% OOP, kvalitetne biblioteke, dovoljna količina dokumentacija, par prilično jakih stručnjaka koji ga koriste i zagovaraju...) Rails ga je približio web developerima tako da sad cveta.

Još jedan od pluseva za Ruby je što nije domain specific kao PHP. Video sam tekst editore pisane u njemu, HTTP servere (WEBrick) i štošta još.

I da, deifinitivno luda stvar: Interactive Ruby. Ko nije probao teško da može da razume koliko je to moćan način rada, posebno za testiranje.

2. Što se prelaženja tiče to znači da ću da guram Ruby, ne da ću sve da radim u njemu. Za dobar deo stvari će PHP ostati nezamenljiv. Niko nije rekao da više u životu neću napisati jednu lliniju PHP koda

3. Razlog zašto mi je zadnjih 9 od 10 (tačnije 6 od 7) projekta PHP5 je u tome što naglasim da ću koristiti PHP5 i da ako već imaju PHP4 ja plaćam prebacivanje na drugi host koji podržava PHP5 za prvu godinu. Sa PHP4 radim toliko sporije da mi tih 20 do 50e ne predstavlja nikakav problem. Ista priča bi bila i sa Rubyjem. Većini ljudi je apsolutno svejedno (bitno im da radi) i jedini ograničavajuć faktor može da bude postojeći hosting (što se vrlo lako da eliminisati).

4.
Najveći svetski hostovi imaju odličnu Ruby podršku: Site5, TD, DreamHost... tako da ni to nije nikakav problem. Uostalom, ruby hosting.

Blues, zašto imaš odbojnost prema "novotarijama"?

Edit: kratak tekst koji sam pročitao danas. Slažem se sa stavom, mada nije 100% primenljiv.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat