Pogledajte određenu poruku
Staro 06. 03. 2006.   #19
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Ne radim komercijalne poslove sa prijateljima sa kojim jedem i pijem svaki dan. Pogotovo ne sa rodbinom. Ako nekom već uradim nešto što se može svrstati pod tržišni posao, uradim isključivo besplatno.

Te varijante "popust za prijateljevog prijatelja" su nešto najgrđe, iako se svi mi nađemo u situaciji da kažemo nekom drugom isto, ali mislim da je to nešto od čega treba bježati glavom bez obzira. Podrazumjevano je da taj drug koji ti nabacuje posao svog drugara poznaje tvoj smisao za biznis i trenutno stanje, odnosno koliki imaš obim trenutnog posla, koliko imaš para u džepu i koliko si spreman da spustiš cijenu

I uz sve gore navedeno to su poslovi gdje te taj drugarov drug (nakad i sam drug, posrednik u poslu) cima nenormalno puno da ti se smuči život i najčešće na kraju zauzme negativan stav prama tvom finalnom radu...

Tako da, strogo izbjevam te varijante. Jedno je proporuka koja podrazumijeva normalnu tržišnu cijenu (o tome da li imam interes da nekom dam popust ili ne, to je moja interna stvar), drugo je iskorištavanje nekog radi ličnog interesa ili satisfakcije na osnovu prijateljskih veza. Npr. mene kad cima neko za one priče: "jao ti se razumiješ u te kompjutere, ajde pao mi sistem, ne znam gdje mi je slovo "š" na tastaturi, Internet mi ne radi, ne vidim miša na ekranu... i sl.", ja im samo ladno dam broj dobrog prijatelja, dečko se bavi profesionalno takvim stvarima i ima zaista živaca i volje da se izađe na kraj sa svakvim likovima, bez bilo kakvog mog komentara sa strane da mu kažem daj spusti cijenu zbog mene ili nešto slično, jednostavno momak naplaćuje po svojim tržišnim cijenema i nemam šta ja tu da se miješam ili da mu sugerišem. Ponekad mi kaže da ima slučajeva kad mu klijent spomene po deset puta "E znaš, tebe je meni preporučio taj i taj...", pa ovaj na kraju zaračuna nekakav simboličan popust, čisto da zadovolji klijentovu psihološku glad, da je dobio popust i prošao jeftinije.

Što se tiče originalnog pitanja iz naslova teme, nije forum ništa naštetio, naštetio si sam sebi.
mungos je offline   Odgovorite uz citat