Pogledajte određenu poruku
Staro 02. 06. 2010.   #38
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

1. Da, paušalna agencija, možeš normalno da posluješ sa inostranstvom. Jedino kažem raspitaj se oko konkretne procedure naplate čekova, i načina na koji banka/država tretiraju primljene čekove. Ja ne radim sa čekovima pa neznam tačno to da ti kažem. Neka se javi neko ko radi sa ino čekovima. U svakom slučaju svaki prihod agencije ćeš knjižiti u KPO.

2. 3 miliona generalno i nije neki veliki prihod za jednu firmu . Neznam tačno da ti kažem koliko utiče i koliko je bitan prihod iz prethodne godine. Pretpostavljam da u nekoj meri jeste. Moguće je da će ti povećati porez u narednim godinama ako imaš i veći prihod. Ali ja pre mislim da se to može desiti zbog povećanja prosečne zarade u republici, i nekog eventualno drugačijeg tretiranja onih ostalih faktora. Ali tebi poreska uprava ako si paušalac svakako određuje porez rešenjem, dakle u nekom fiksnom iznosu. Pa je tebi u interesu ako si paušalac da zaradiš što više (do tog limita od 3mil), jer će ti onda porez (koliki god da je) u procentualnom iznosu u odnosu na prihod biti manji.

Primer. Recimo da ti je porez 15.000 RSD x 12 meseci = 180.000 RSD godišnje.
- Ako zaradiš 3 miliona u toku godine, a porez ti je 180.000, procentualno ti je porez 6% od prihoda.
- Ako zaradiš 360.000 u toku godine (to je 30.000 mesečno), a porez ti je 180.000, procentualno ti je porez 50% od prihoda.
- Ako ne zaradiš ništa , to je tvoj problem, a državi svakako dođeš onih 180.000 poreza.

Tako da se ti slobodno trudi da zaradiš što više (do limita) .

Uzmi ove cifre uslovno, kao grubu računicu. To ti je otprilike situacija danas. Mi neznamo sad unapred koliko ćeš ti zaraditi, koliko će ti poreska tačno utvrditi porez, a ni kakvi zakoni, propisi ili takse mogu da te zakače u budućnosti. Da li ćeš imati porez 15.000, više ili manje, itd. Ali to ti je rizik poslovanja.

Poslednja izmena od Gargoyle : 02. 06. 2010. u 03:01.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat