Pogledajte određenu poruku
Staro 17. 04. 2012.   #33
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 23.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

^ Na strani 12 citirane McKinsey studije, navodi se da su investicije 29%, javni troskovi 15% i trgovacki suficit samo 3%. Tesko je reci koji deo bi bile strane investicije, koliki deo od tih 15% za drzavu i javne sluzbe bi bile korektne i opravdane nabavke.

Kada govorimo o ovakvim pojmovima, makroekonomskim pokazeteljima, najbolje je to gledati kroz procente i trendove, najjednostavnije receno. A kada se ispravno gleda, onda se najbolje i vidi stvarnost i perspektive. Lep primer je danasnji intervju Miloja Sekulica za netokraciju, http://www.netokracija.com/homepage-...-sekulic-28813, citiram deo:
----
U Srbiji se na marketinške aktivnosti potroši oko 400 miliona EUR godišnje (podaci za 2010. godinu, po magazinu TABOO). Od toga na online aktivnosti, prema podacima AdriaStats-a, ide oko 3.2%. Koliko je to skandalozno malo pokazuje podatak da je u Hrvatskoj taj procenat 8.3%. Kada bismo uspeli da samo jedan % marketinških davanja preusmerimo sa drugih kanala komunikacije na web to bi značilo oko 1.8 miliona EUR za web industriju ili dovoljno novca da se lepo izdržavaju tri do pet agencija srednje veličine. To bi značilo i tridesetak do četrdeset novih radnih mesta. Sa samo jednim procentom prelivanja.
---

Eto, kad se lepo uzmu brojke, trenutno stanje, i kad se da neki realni trend, krajnji rezultat od 1,8 miliona eura nije tako spektakularan za dnevne novine ili Web tabloide, ali mi u struci cemo to ceniti i nekom investitoru ili nekom od kolega ce sasvim ok i ohrabrujuce izgledati ove cifre i nekih 30-40 novih radnih mesta. Mi smo u velikom problemu i prognoze nam nisu sjajne, ali gde sada da stanemo. Budimo realni, i za najbolje i najvrednije ce biti sasvim ok i da podele 2 miliona eura, a ne 100 ili 150 miliona, koliko je neki maksimum za celu Internet ekonomiju bez Internet provajdera, koji ja vidim za naredne 4 godine.
__________________
dooConsult
oksite je offline   Odgovorite uz citat