Pogledajte određenu poruku
Staro 21. 09. 2009.   #14
holodoc
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 27.11.2007
Poruke: 71
Hvala: 10
12 "Hvala" u 11 poruka
holodoc is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao jasmanac Pogledajte poruku
CI ce sigurno dugo trajati jer nije od juce. Pogotovo sto ispred sebe ima odlican komercijalni proizvod koji su velike narodne mase prihvatile i cija ce v2 biti kompletno uradjena u CI.
Iako nisam neki preterani ljubitelj PHP framework sistema ako bih mogao da izdvojim neki od njih za neki od svojih projekata CodeIgniter bi verovatno bio u najužem izboru. Čak štaviše koristio sam ga u nekoliko projekata rekao bih srednje veličine i moram da priznam da se veoma dobro pokazao. Izuzetna brzina, "out of the box" princip instalacije i relativno dobra podrška zajednice su neki od bitnih faktora koje po meni idu u prilog ovom sistemu. Ono što ipak mislim da će možda predstavljati problem svetloj budućnosti CIa je njegova arhitektura koja je previše orijentisana ka PHP "četvorci". U jednom delu korisničkog uputstva stoji tekst, citiram
Citat:
"CodeIgniter will run on PHP 5. It simply does not take advantage of any native features that are only available in that version."
što po meni predstavlja veliki nedostatak. Iskreno nisam imao previše vremena da se pozabavim kako se CI snalazi sa novom PHP 5.3 verzijom ali mogu zamisliti da ogromna količina "repova" iz arhaične "četvorke" neće povoljno uticati na budućnost ovog frameworka ukoliko se razvojni tim ne potrudi da pronađe način da počne da iskorišćava prednosti novih verzija PHPa. Ne bih ni da pokušavam da zamislim kako bi izgledala kombinacija sadašnje arhitekture CIa i PHP 6.0.

Kada smo se već dotakli teme framework sistema mogu da se "pohvalim" da sam od ostalih imao prilike da probam CakePHP i da se detaljnije pozabavim ZendFrameworkom. Prvi mi se jednostavno nije svideo zbog "pečenja" skriptova iz konzole kao i donekle konfuznog OOP modela. Što se tiče "Zend Frameworka" u njega sam polagao najviše nade ali posle intenzivnog upoznavanja sa ovim razvojnim okruženjem jednostavno sam odustao. Naime, iako ima poprilično dobar i fleksibilan OOP model Zend je po meni previše bloatovan framework koji uz to zahteva da aplikacije pisane u njemu budu dodatno optimizovane pre nego što se postave na produkcione servere. Stvar koja je konačno prevagnula na stranu odluke da dobro razmislim pre nego što ikada Zend razmotrim kao opciju za neki ozbiljan projekat je prevelik stepen neozbiljnosti razvojnog tima koji iz revizije u reviziju neprekidno menja koncepciju nekih bitnih stavki frameworka. To bukvalno znači da se pojavljuju situacije u kojima aplikacija pisana u prethodnoj verziji frameworka mora da se ispravlja da bi funkcionisala sa novom verzijom. Da su u pitanju razlike u punim verzijama onda bih i razumeo ali raditi ovakve stvari u revizijama je po meni smešno i veoma neozbiljno.

Naravno to ne znači da Zend treba potpuno izbaciti kao opciju jer postoje situacije kada je njegovo učenje neophodno s obzirom da postoje kompanije koje u svojim PHP sektorima zahtevaju poznavanje Zend Frameworka. Da li je to dobro ili nije je stvar koju moraju same kompanije da razmotre ali svakako ne smeta upoznati se sa načinima na koje Zend implementira neke stvari iz samog PHPa (design patterni itd.)

Poslednja izmena od holodoc : 21. 09. 2009. u 16:11.
holodoc je offline   Odgovorite uz citat