Pogledajte određenu poruku
Staro 24. 03. 2012.   #1
kwisko
član
Na probnom radu
 
Avatar kwisko
 
Datum učlanjenja: 08.08.2007
Lokacija: Niš
Poruke: 34
Hvala: 19
6 "Hvala" u 5 poruka
kwisko is on a distinguished road
Lightbulb Partnerstvo (startup) sa strancem - šta i kako organizovati?

Pozdrav svima,

pre par dana se mojim kolegama i meni ukazala prilika za partnerstvom sa jednim potencijalnim partnerom iz USA. Kako do sada nisam imao priliku da poslujem na ovaj način čitao sam nešto po netu kako bih se informisao i reših da postavim pitanje ovde da vidim da li je neko možda imao iskustva i voljan je da me malo uputi u ovakav način poslovanja.

Radi se o sledećem - mi bi smo nastupili kao firma koja bi bila zadužena za razvoj i održavanje projekta (servera i sistema) dok bi on "uložio" neke svoje ideje, istražio tržište, bio zadužen za promociju, podršku, prodaju i sl.

Biznis model bi se zasnivao na tome da se okupi određeni broj korisnika oko tog proizvoda i da se ponudi neka pretplata a kasnije potraže i investitori o čemu bi on brinuo tj. to bi bio njegov deo posla.

Moja pitanja bi bila:
  • Koji bi % učešća bio odgovarajući za ovakvo partnerstvo - znam da je sve stvar dogovora ali me interesuje da li je neko bio ili je trenutno u ovakvoj priči i kakvo je njegvo iskustvo tj. šta kaže poslovna praksa - 50-50%, 60-40% i sl.?
  • Ako se dogovorimo usmeno/pismeno kako bi se to partnerstvo realizovalo - da li bi smo trebali potpisati neku vrstu ugovora ili šta se već radi u ovakvim slučajevima (prepiska iz maila i sa Gtalka svakako nije dovoljna)
  • Pretpostavka je da bi trebalo registrovati i firmu pa me interesuje šta bi to moglo biti - DOO (LLC), neko akcionarsko društvo ili nešto treće - pošto će se % učešća sigurno smanjiti kada (i ako) uđu investitori u tu celu priču. Mada mi je interesantno i čiji bi se % trebao smanjiti - obostrano ili samo jednostrano tj. naš pošto je kao on inicirao saradnju
  • Kako bi funkcionisala podela zarade jer se negde novac od pretplata i investicija mora uplatiti (na neki račun) pa onda izvršiti podela shodno % učešća? Da li bi to mogao biti neki zajednički uvid u stanje na računu pa onda podela sredstava ili postoji neka druga praksa za to.

Ukoliko neko ima iskustva po ovom pitanju bio bih zahvalan za konsultaciju.
Hvala unapred.
__________________
About.me / Code Control / MagelanApp
kwisko je offline   Odgovorite uz citat