Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 08. 2006.   #5
Alef
član
Na probnom radu
 
Avatar Alef
 
Datum učlanjenja: 17.08.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 36
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Alef is on a distinguished road
Default

U principu, možeš da uradiš šta god ti padne na pamet, a ako ti nešto od njegovih alata i biblioteka zasmeta u tome, jednostavno ga zaobiđi i nemoj ga koristiti.
U suštini imaš 3 komponente koje čine Django Djangom:

1. URL maper
2. ORM
3. Template jezik

Sve ostalo što dolazi uz Django su moduli napravljeni na bazi ove 3 komponente i ne moraš ih koristiti. Čak i od te 3, obavezan si da koristiš samo prvu, tj. mapiranje URL-ova. Ali je ono jedno od najfleksibilnijih koje sam video, tako da sumnjam da ćeš ikada imati problema sa njim. Umesto ORM-a uvek možeš da koristiš klasične SQL upite ili čak da koristiš neki drugi ORM koji ti odgovara, a ista priča važi i za Template-e. Samo što u tom slučaju nećeš moći da koristiš neke stvari koje dolaze sa svim tim u paketu.

Dobre stvari si verovatno uvideo i sam, tako da o njima nema neke potrebe pričati... Ja ću reći samo par loših stvari (od kojih se na većini već radi):

1. Python hosting-a nema baš mnogo, pogotovo onih koji podržavaju Django. Pa ako tvoj klient već ima hosting negde, a njegov hosting ne pordžava Django...
2. Sistem autentikacije još uvek nije baš najsrećnije razrešen i ne podržava HTTP autentikaciju definisanu u rfc2616, već samo pomoću Cookie-ja (neka me neko ispravi ako grešim).
3. ORM ne podržava kompozitne primarne ključeve (što dovodi do poteškoća u integraciji sa postojećim bazama podataka).

Trenutno ne mogu da se setim više ničeg što je meni zasmetalo u radu...

No da rezimiram... Možeš da uradiš sve što ti padne na pamet, ali za neke stvari ćeš morati možda da se spustiš na malo niži nivo...
Alef je offline   Odgovorite uz citat