Pogledajte određenu poruku
Staro 30. 10. 2009.   #16
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Ja sam već pisao da će to teško da zaživi kako su zamislili, pa da se ne ponavljam. Možda se iz projekta izrodi neka nova ideja koja može da uspe kroz neku nišu, ali ovako kao p2p web search za opšte pojmove, teško...
Procitao sam clanak od pre godinu dana u vezi Edgiosa...sve je korektno napisano za ono vreme. Medjutim, postoji i ne mala razlika izmedju Edgiosa i Wowda. Edgios je pravljen kao poseban Browser odvojen od FF, IE ili Opere. I zaista je sa korisnicke strane bilo "neugodno" prebacivanje sa browsera na browser u smislu "sta ce mi jos jedan pored postojeceg. Wowd je sada napravljen kao ekstenzija FF i IE kako kazu osnivaci, medjutim ja sam ga nekim cudom uspeo instalirati i na Operu pod Win XP.
Sustinska razlika je sto Wowd ne morate da posebno pokrecete, ubacite ga kao favorit link i on se prikazuje kao bilo koji drugi sajt koji ste oznacili.
Malo sam pazljivije citao postove i zakljucujem da ima dosta nepoznavanja same tehnologije.
U osnovi radi se o pretraživanju sadržaja čija se relevantnost meri na potpuno drugačiji način od uobičajenog algoritma koji "ceni" mnoge stvari koje mogu i veštački da se indukuju...mislim na sve tehnike SE Optimizacije, dakle besomučnim linkovanjem vestački stvarate relevantnost stranice itd. Da se razumemo, ovo je samo delić od tehnika koje se koriste ali ga navodim samo kao primer.
Zamisao tvoraca Real Time Search aplikacija je da se relevantnost meri prema tome šta se i koliko traži na Internetu, a Real Time se postiže putem p2p tehnologije koja umrežuje korisnike i na taj način distribuira index u realnom vremenu, za razliku od klasičnog indexiranja putem crawlera i smeštanja indexa na servere, dakle centralizovani sistem.

Znači, svi korisnici Wowd aplikacije koja se jednostavno instalira kao ekstenzija na vašem browseru (IE i FF za sada) i njihovi računari su distribuirani "serveri" rasuti po celom webu. Svaki korisnik koji posećuje neku web stranicu automatski je indexira i prema sadržaju i prema tagovima učitanim sa stranice i prema ključnoj reči pomoću koje ju je i našao. Šta više, sam korisnk na rezultatima pretrage može da doda ključne reči pomoću kojih će ubuduće i drugi korisnici biti u mogućnosti da pronađu sajt. Na taj način se celokupni index svih pretraživača Google, Yahoo...preleva u index Wowda!
Pravi je benefit što stranice ili domeni koji još nisu indexirani na Googleu recimo, a korisnik zna adresu i poseti tu stranicu, u istom trenutku postaje vidljiva i indexirana za sve korisnike Wowda.

Na koji način Wowd meri relevantnost stranice, tj ono što Google zove PageRank? Za razliku od Googla koji daje primat količini linkova, Wowd se opredelio da korisnici sami određuju relevantnost neke stranice...i to kroz broj poseta svih korisnika. Naravno, spameri će vrlo brzo uvideti šansu za slanje "pozivnica" tipa "kliknite na ovo". Međutim, prema najavama ljudi iz Wowda oni već imaju spremljen odgovor i za to.

Da li ovaj StartUp ima šanse da uzme svoj deo tržišnog kolača pored dominantnog Googla pokazaće vreme. Ono što obećava je to što se Wowd bazira na sasvim drugoj tehnologiji, ideji i principima od klasičnih pretraživača, Ali ideje i principi nisu dovoljni ako ne postoji nešto novo što bi bilo korisno samim korisnicima. Na tom polju Wowd ima izgleda na uspeh...pretraživanje u realnom vremenu jos niko nije uspeo da implementira izuzev na svom domenu ili samo u strogo specijalizovanim pretraživanjima (nekretnine, vozile, blogovi, vesti i sl). Wowdu to polazi za rukom na celom webu. Sledeća prednost koju Wowd može iskoristiti je distribuirana baza podataka koja nije smeštena na neki centralni server, čime je privatnost korisnika gotovo zagarantovana.

Ali možda najvažnijeo...ovim sistemom se distribuiraju i multiplikuju i resursi za smeštanje indexiranih stranica što čini Wowd neuporedivo jeftiniji nego opcija ulaganja u ogromnu količinu servera i svega što ide uz to. Za primer, uzmimo 1 milion korisnika koji u proseku dodeljuju 200 MB RAM memorije i time ukupno sistem poseduje 200TB RAM-a. Dalje, 1Mbps protoka podataka (bandwith) multiplikovano će dati 1000 Gbps a 10GB prostora na disku rezultiraće sistemom od 10 PB prostora za smeštanje podataka. To je samo projekcija na 1M korisnika.

Podesavanja...aplikacija pruza mogucnost korisniku da sam odredjuje koliko ce dodeliti memorije, bandwita, istorije pa cak i da li dozvoljava cuvanje istorije na samom racunaru korisnika.

Izvinjavam se na duzem postu, delom sam kopirao moj raniji prikaz Wowda i nadam se da su stvari jasnije.
3banchi je offline   Odgovorite uz citat