Pogledajte određenu poruku
Staro 07. 01. 2012.   #42
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Obecao sam ovde neka poredjenja Kindle Fire-a i iPad2 (sa sve obicnim Kindle-om) pa rekoh da napisem svoje utiske.

Prvo Kindle Fire, stigao iz USA za kolegu iz firme (@kornrunner), nazalost platio ga je srpskom karticom i zbog toga su mu apsolutno svi sadrzaji sem knjiga i surfa blokirani. Nakon kraceg igranja sa Fire-om zakljucak je da su surf i citanje knjiga odradjeni okay (ako vam ne smeta relativno mali ekran od 7") ali ono sto je primetna razlika u odnosu na obican kindle je tezina. Iako je tehnicki iPad2 tezi, zbog svog oblika iPad2 deluje lakse od Fire-a. I naravno Fire nije e-ink tako da duze citanje kod vecine ljudi stvara povecan zamor kod ociju.

Sto se tice iPad2 vs. Kindle (e-ink) za citanje knjiga tu je imho stvar veoma interesantna. Kindle posedujem nekih godinu dana a iPad2 od nedavno i evo sta bih nakon nekoliko nedelja igranja sa oba uredjaja mogao zakljuciti:


iPad2
-------
Pros:
- Podrska Epub formatu koji je znatno otvoreniji od Mobi-a i ima mnogo bogatije opcije formatiranja od Mobi formata. Ovo sa formatiranjem je posebno bitno kod knjiga koje sadrze bilo kakav kod koji na epubu izgleda kao na papiru a na Mobi-u ocajno
- Native Kindle aplikacija koja uz standardne knjige kupljenje preko store-a podrzava i citanje dokumenata sa Kindle clouda!
- Zbog veceg ekrana citanje PDF-ova je znatno udobnije
- Look & feel pravog papira (okretanja stranica, broj strana umesto lokacija na Kindle-u).

Mane
---------
- Tezina
- Ekran nije e-ink i samim tim vise zamara oci kod duzeg citanja

Kindle (Keyboard model)
------------------------
Pros:
- E-ink, strane izgledaju kao na papiru i moze se citati dugo bez zamaranja ociju
- Izuzetno lagan. Drzi se lakse od knjige, a moze se i bez problema vuci sa sobom (pogotovo ako ga nosite u istoj torbi sa 15" mbp-om)
- Bilo koju knjigu dostupnu u kindle formatu mozete skinuti sa store-a kao sample
- Pristojna konverzja u Kindle format jednostavnim slanjem na amazon email. Takodje dokumenti poslati na ovaj nacin ostaju na store-u i vidljivi su iOS kindle app-u (nisam testirao za bookmarkove ali mislim da se i oni sharuju).

Cons:
- Zbog manjka opcija formatiranja u mobi fomatu kod u programerskim knjigama je generalno lose formatiran. To ide od prihvatljivo loseg (primer pro git u mobi formatu) do uzasno loseg (primer php patterns and practice koju sam kupio na store-u i sav kod je prikazan kao img!??)
- Na citanje native PDF-a zaboravite


Botoom line, sto se knjiga tice mislim da je Kindle apsolutno bolji izbor za citanje neprogramerskih knjiga (onih koje ne sadrze bilo kakav kod) tim pre sto ce verujem vremenom Amazon dodati podrsku za sync dokumenata koje smestate na Amazon Cloud i za non iOS uredjaje. Medjutim ako vise citate knjige koje sadrze kod (sto verujem cini vecina ljudi na ovom forumu) onda Kindle nije bas najsjajniji izbor i vredi razmisliti o uredjaju koji podrzava epub format (poput iPada).

Inace ja licno sam bas zbog epub-a zeleo da porucim Nook sa BN store-a (verovatno drugi najveci book store u USA) ali nazalost dobio sam standardnu "Your country is not supported" poruku
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje dinke za poruku: