Pogledajte određenu poruku
Staro 07. 11. 2005.   #5
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Znam. To je prilično velik problem ali se ne može uzeti kao opšte stanje. Uostalom, uvek se zna kad se, šta i po kojoj ceni kome prodaje. To su poslovne odluke koje treba odgovorno donositi.

Što se enterprise tržišta tiče tu su Ruby i PHP u sličnoj poziciji - alternative. PHP u tim krugovima bije ne baš sjajan glas jezika koje ljudi koriste da bi pisali "skriptice" (što većina i radi), ne ozbiljne stvar. Trenutno stanje: ogroman broj sklepanih projekata, neozbiljnih "programera", relativno malo korišćenje dokazano dobrih rešenja u razvoju softvera itd itd. Sam Ruby je u tim krugovima relativno nepoznat. No, sudeći po kvalitetu jezika mislim da će se Ruby prilično lepo uklopiti, samo da dobije na popularnosti među developerima i poslodavcima. Na dobrom je putu što se toga tiče - članci na sajtovima kao što su BBC i ZNet, veliki broj developera koji su se prebacili na njega ili u njemu vide odličnu alternativu jezicima kao što su PHP i Perl, hype oko Rails frameworka... Ruby je napokon dobio priliku da se pokaže, a sudeći po kvalitetu jezika ne može da omane IMO. Glupo bi bilo očekivati da će nadmašiti Javu ili .NET jezike u enterprise delu tržišta, ali za njega ima mesta u malim i srednjim projektima gde je potrebno uraditi mnogo za malo vremena i sa malo (odabranih) ljudi. Takvih projekata na webu ima dosta...

OT: PHP gubi na popularnosti iz par razloga:

- Nedostatak inovacija. Sam PHP svet je postao ekstremno dosadan! Developeri su inertni (jako malo je prešlo na PHP, ogroma većina ga koristi za prosto čekićanje...), ne dešava se ništa novo, žvakaju se stare priče, Zend pokušava da proda razne priče itd itd. Ko prati šta se dešava zna o čemu pričam.
- Oligarhija. Nekolicina ljudi odlučuje o budućnosti jezika. Najsvežije je ignorisanje namespace patcha. Čovek je napisao potpuno funkcionalan namespace pathc, a gospoda sa internals liste se nisu udostojila ni da ga pogledaju. Dobro se zna koliko je ovakva mogućnost potrebna nekom jeziku koji hoće da zapliva u enterprise vodama.
- Prelazi im u naviku da sve nove verzije PHPa ruše BC i teraju stare skripte da pucaju bez preteranog razloga. Umesto da sami ispravljaju bugove koje su napravili, autori puštaju programere da ih ispravljaju umesto njih. Poznat slučaj sa PHP 5.1 i PHP 4.4

Daleko bilo da je PHP loš jezik. On je dobar koliko je dobar developer koji ga koristi. Ali opšta ustajalost i par loših odlika internals tima je nešto što počinje da odbija sve veći broj ljudi.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat