Pogledajte određenu poruku
Staro 25. 10. 2009.   #75
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ako me sećanje ne vara upravo si ti okrenuo temu u smeru smarty je dobar / loš izjavom "Takodje smatram da je Smarty gubljenje vremena", drugi su samo spomenuli da je i Smarty u stvari FW.

Ako si odlučio da napustiš "neki tvoj cms i sve to pod smartijem" u korist nečega u čemu se osećaš bolje, onda je to super stvar, ali ne bih rekao da je Smarty kriv za to što si odlučio da sve to napustiš. Ostatak nisam baš razumeo šta želiš da kažeš, naročito drugi paragraf, samo bih prokomentarisao ovo:

Citat:
Da li je lakse ispratiti jedan update za ceo fw ili za x skripti koje su inkludovane.
Da, naravno da je "lakše ispratiti jedan update za ceo fw" kada ti očekuješ od drugih da to rade. Nadam se da nećeš pogrešno razumeti ovo jer ne mislim na tebe lično, ali po meni je tu razlika između "php programera" i "php korisnika". Ovi drugi liče na dizajnere koji koriste Photoshop i imaju instaliranu gomilu pluginova, glavna prednost im je što znaju sve filtere, uglavnom rade sa stock photos i clipart-ima ali imaju poteškoća kada treba da krenu od praznog canvas-a. Tako i "PHP korisnici" izaberu neki FW, nauče da ga koriste, submituju bug-ove, čekaju fix-ove, redovno rade update FW, kada im zatreba čak i neka sitnica -prvo će da potraže da li ima već nešto gotovo, neki plugin ili nešto slično, pa tek ako ne mogu da nađu ili im ne odgovara, razmišljaju o tome da pišu sami, a onda se i razni forumi pune temama "imam problem da ...". Kada nastane problem sa FW (neki exploit ili nešto) automatski su svi ranjivi, i što je poznatiji FW to je veća mogućnost da će neki da "iščačka" nešto.

Naglašavam da je i jedno i drugo legitimno i ja nemam nikakav problem sa tim, niti želim da kažem da je jedno dobro a drugo loše, samo volim da istaknem razliku. Ima ljudi koji prave čuda u wordpress-u i imaju jako dobre sajtove, a u PHP znaju da napišu tek one osnovne stvari. I to je super, ali da li onda pričamo o "programerima" ili "userima"? Ja mislim da i oni sami za sebe ne govore da su programeri. Oni su jako dobri "korisnici" jako dobrog FW, pa čak i ako "programeri" progunđaju kako je WP ovo-ono, svi ti kontra-argumenti padaju u vodu kada vidiš koliko su ljudi srećni sa WP.

Iz svega ovoga sledi zaključak, ako nekome (nekim čudom ) još uvek nije jasno šta ja mislim o ovome: Frameworks su super stvar, ali preferiram specijalizovane FW pre nego "all in one" rešenja koji će da rade sve umesto tebe. To naročito važi za velike projekte.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat