Pogledajte određenu poruku
Staro 21. 08. 2007.   #22
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Divljina

Marketinski je potez do jaja, jer je fora sa Hamerom da ne ostaje neprimijecen. Ma sta mislili o njemu, upada u oci.

Citat:
Miloje:
Zna li neko nesto o niima, odakle im lova i tako to
Kakav im je bio Start Up?
U suštini sve se svodi na evropske VC fondove, koji se iz moje laičke perspektive bitno razlikuju od američkih. Srbija kaska jedno 5-10 godina za družinom iz ex-Istočnog bloka koja je poslednja u paketu ušla u EU. Dok smo mi ovdje međusobno ratovali, njih je zapadni kapital digo na noge. Isti taj hi-tech VC kapital uskoro stiže i u Srbiju, više detalja imaju Dragan Varagić i Gorana Tomanović.

Elem, koja je fora sa tim rumunskim, mađarskim, poljskim i slovačkim "dot-comovima"? Evropski VC fondovi koji ulažu minimum 3 miliona evra do par desetina miliona evra. Prolaznost je, kako sam u prolazu na minut čuo u panel diskusiji VC-ova na konferenciji u Zagrebu, 1 na prema 300 projekata.

Fora je što vam uzmu minimum 90% vlasništva, pa sad računajte ako je i zaposlena raja dobila nešto malo vlasništva i tipa kompanija je imala samo dva osnivača, osnivačima pojedinačno ostane procenat vlasništva za max prste jedne ruke. To je opet ona američka žvaka koja se potura u Evropi da je bolje imati jedan posto General Motorsa, nego 100% prčvare sa bloka...

Uglavnom, osnivači faktički imaju tih par procenata i rade u vlastitoj kompaniji za (start-up) platu. E sad da zaposlite 50 ljudi, uzmete fancy office i IT opremu u centru neke istočnoevropske metropole, opet ne možete tako lako skršiti milion evra za godinu dana. I da otvorite predstavništvo recimo litvanske VC dot-com fime u Srbiji i platite lokalnoj agenciji da vas ispromoviše na lokalnoj sceni kao next-big-thing i pošaljete vaše šalabajzere da pričaju o inovativnoj hiljaditoj lokalnoj kopiji u nizu Overture/AdSense programa, opet ne možete skršiti milion

Onda se nemilice krši i na ovakve kulj stvari

Jablan spominje vikendicu, ja bih od tolikih VC miliona napravio čitavu poslovnu zgradu...

Poslednja izmena od mungos : 21. 08. 2007. u 17:49.
mungos je offline