Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 10. 2009.   #19
holodoc
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 27.11.2007
Poruke: 71
Hvala: 10
12 "Hvala" u 11 poruka
holodoc is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Molim te, daj mi primer kako ti "izvlačiš" recimo 3 karakter iz nekog stringa. Stvarno me interesuje koje je to bolje i preglednije rešenje.
Pretpostavljam da ovde misliš na pristup "trećem" karakteru ali u svakom slučaju dotaći ću i varijantu "izvlačenja" dela stringa.

Dakle, ako bih ikada bio u situaciji da moram da pristupim sadržaju određenog indeksa stringa u PHPu onda bih sigurno koristio sintaksu sa uglastim zagradama $string[index] ne zato što teram inat ili što je ona možda bolja i preglednija već zato što je svakako logičnija, tradicionalnija i ustaljenija varijanta od "vitičaste" alternative. Drugim rečima svako ko se ikada dotakao bilo kog programskog jezika koji podržava manipulaciju stringova kroz nizove zna da se indeksima stringa pristupa korišćenjem uglastih zagrada. To što PHP podržava i ovu alternativnu sintaksu je jedna od njegovih specifičnosti koja verovatno nikada nije trebala da ugleda svetlost dana ali valjda je postalo jasno do sada da je PHP tehnologija za koju važi pravilo da nove i specifične stvari i ne moraju nužno da budu bolje

Što se tiče "izvlačenja" dela stringa tu verovatno ne bi trebalo da bude nekakve nedoumice. PHP je bar takav da je velika verovatnoća da za sve što može da se reši jezičkim konstruktima postoji i odgovarajuća funkcija. U konkretnom primeru substr bi trebalo da bude dovoljno dobro rešenje.
Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
I da, kada sam ja prvi put pokušao tako nešto, i ja sam probao sa $string[N], očekujući da je ista sintaksa kao u C, međutim ako su već uveli nešto (koliko god se [ne]slagali sa tim) što se vuče jako dugo, kako mogu tek tako da odluče da to izbace od sledeće verzije.
Nažalost ovaj deo oko "razlike u sintaksi sa C jezikom" nisam baš razumeo Sledeća dva primera rade potpuno istu stvar a jedina realna razlika koju ja vidim u njima su čisto vezane za sintaksičke razlike u jezicima.
Kôd:
#include <stdio.h>

int main(){
    int i;
    char a[25] = "Test string!";
    
    for(i = 0;i < strlen(a); i++){
        printf("%c", a[i]); 
    }	
    return 0;
}
Kôd:
<?php
$string = "Test string!";
for($i = 0; $i < strlen($string); $i++){
    echo $string[$i];   
}
?>
Da rezimiram. "Vitičasta sintaksa", posebno njen kompleksni oblik, je po meni bila i još uvek jeste potpuno nepotrebna stvar u PHPu i iskreno mogu da kažem da mi se odluka o tome da otpadne u "kastriranoj" 5.3 verziji čini kao potpuno pozitivna stvar. Ono gde ljudi očigledno greše kada kažu da je to potpuno neprihvatljivo zbog kompatibilnosti sa postojećim kodom je što PHP 5.3 smatraju logičnim nastavkom 5.x game što jednostavno nije tačno. PHP 5.3 je čista "izvidnica" novoj "šestici" i kao takvog ga treba i posmatrati a siguran sam da dok nova verzija ne ugleda svetlost dana da će bar još koja velika revizija "petice" da izađe.

Inače svako može da učestvuje u davanju predloga vezanih za nove verzije i revizije PHPa putem ogromnih mailing lista na matičnom sajtu a ono što danas nosi naziv "PHP 5.3" verovali ili ne je uglavnom plod diskusije i smerova na koje je sama zajednica najviše uticala

Poslednja izmena od holodoc : 18. 10. 2009. u 21:57. Razlog: Type loading error...
holodoc je offline   Odgovorite uz citat