Tema: Tenderi
Pogledajte određenu poruku
Staro 02. 03. 2006.   #2
squall
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.12.2005
Poruke: 20
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
squall is on a distinguished road
Default

Ja sam, tj. moja firma je učestvovala na 4/4 tendera koja su kod nas(Banjaluka, RS) objavljena vezana za webdesign u poslednje 2 godine(od kad radimo). Uzeli smo 3/4.

Generalno muljaže uvjek ima, čim se tender objavi svi u bilo kakvoj relaciji sa zaposlenim ili vlasnicima preduzeća počinje sa lobiranjem.
Jedino što je nas spasilo je dobro poznavanje zakona o javnim nabavkama i aktivno učešće pravne podrške.
Otežavajuća okolnost je to što zakon o javnim nabavkama Republike Srpske ima par propusta koji nemogu uticati na ishod procesa ali mogu uveliko otežati privodjenje tendera kraju.

Najveći problem za firme tipa moje je to što objavljivanje tendera košta 1000 KM dok izrada stranice košta 1000-2000 i ni jednoj firmi se ne isplati objavljivati tender za tako malu cifru.

Još jedan problem je izbjegavanje tendera od strane recimo Administracije grada Banjaluka(www.banjaluka.rs.ba/) i opština u RS. Prema zakonu oni imaju obavezu za svaki iznos preko 3000 KM objaviti tender, ali to izbjegavaju i rade projekte i do 60 000 KM(a koji realno koštaju 5000 - 10 000 KM) sa lokalnim firmama(www.orange-solutions.com) koje su u relaciji sa zaposlenima u Administraciji grada i političkom partijom koja je na vlasti u gradu.
__________________
3 Steps ICT

Poslednja izmena od squall : 02. 03. 2006. u 02:43.
squall je offline   Odgovorite uz citat