Pogledajte određenu poruku
Staro 25. 01. 2007.   #21
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ne znam koliko je "pametno" da vodimo ovakvu diskusiju, ja imam prilično loša iskustva sa nekim ljudima, uglavnom početnicima, kada je plaćanje u pitanju. Jedan prijatelj koji je držao veliku hardversku firmu u Srbiji, batalio je i prodao je jer su mu išli na živce "programeri" u Srbiji, sada prodaje uređaje za prečišćavanje vode i sav je debeo i srećan (oćelaivio je dok je zapošljavao "programere"). Baš danas smo pričali o tome i definisali nekoliko tipičnih situacija:

- Početnik traži 1500 eur platu jer programeri u americi uzimaju po $50 na sat (obično dodaju kako su se jutros čuli sa ortakom tamo koji već ima 2 ferarija) ali pošto su početnici, neće $50 nego je dovoljno i $25 na sat.

- Početnik, zaposleni, žali se da mu je mala plata, a ono što je radio u firmu u radno vreme, da je sam radio mogao je da naplati (bar) 1000 eur. Pa možda i bi, ali teško da bi on taj posao dobio na osnovu nepostojećih referenci, a osim toga radi ga 2 meseca, onaj ko to naplati 1000 eur obično tako nešto spiči za 2 nedelje. A to što radi na velikom projektu zahvaljujući tuđim referencama i stiče iskustvo na osnovu tuđeg znanja i truda - to je "irelevantno", to se ne računa.

- Početnik dobije veliku platu, ali pošto radi za stranca ima 2 podslučaja:

-- razvlačiće koliko može dok ne dobije prvu platu, a onda će da javi da neće više da radi. Tako da ništa nije uradio za mesec dana a dobio platu - on je presrećan.

-- mučiće i sebe i druge, a onda će da nestane od jednom i ne možeš više da ga dobiješ ni mailom ni telefonom, shvatio je da je zagrizao preveliki zalogaj, ali je on "programer" i nikada neće pristati da to prizna. Kada ga ortaci pitaju "šta je bilo sa onim strancem?" obično kaže "ma dao sam im otkaz, moroni, nemaju pojma...." ili nešto slično.

Tako da, ovakve priče samo raspiruju maštu ljudi, na kraju, neka ide u "ameriku" pa neka tamo radi za tih čuvenih $50, ja obično prokomentarišem takve priče u fazonu "... i tako su mrmoti zavijali čokoladu..."

Ko u Srbiji naplati sajt srpskoj firmi 1500 eur, taj može da računa kao da je američkoj firmi uzeo 5000 eur.

Opet, juče sam bio na sastanku u vezi nekog web sajta, kada sam pitao "kako to da tako ozbiljna firma nema svoj web sajt", priča mi čovek da ga je zapalio neki "programer" koji mu je uzeo 50% avans za sajt i umesto roka od 3 meseca, doneo mu posle 6 meseci poluzavršen sajt na CD-u i još tražio ostatak para. Čak su i do suda došli. Kaže da mu se smučio web sajt i da je godinama napušavao svakoga ko mu ponudi da mu radi sajt. A onda ga je "prošlo" i kontaktirao mene, pa sada ja treba da mu titram kao budala da pokažem da nisu svi isti.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 25. 01. 2007. u 01:38.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat