Pogledajte određenu poruku
Staro 28. 01. 2008.   #33
bNasty
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 06.10.2006
Lokacija: Big Smoke
Poruke: 281
Hvala: 0
17 "Hvala" u 12 poruka
bNasty is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za bNasty
Default

Uz svesni rizik da se ovo pretvori u advocacy... ali, sa chisto jezichke strane, shta vam je zaista doneo Ruby?

Ne dovodim u pitanje *praktichnu* stranu jezika (ako vam je jezik udvostruchio produktivnost, super, pozdravljam), zanima me teorijska vrednost, prevashodno.

Kada sam prvi put pogledao Ruby (pochetkom veka, zahvaljujuci jednom prijatelju koji je *bio* veliki Ruby evandjelist), nisam primetio nishta fundamentalno novo i interesantno u jeziku - ideja je bila pokupiti 80% stvari (i sintakse) od smalltalk-a i dodati resto iz Perl-a kao zachin. Gomila 'magije' u pozadini uz fakat da je fiktivna 'chitljivost koda' opasna po dijabetichare. Onda se, kasnije, pojavio RoR, a ja i dalje nisam video nishta preterano 'revolucionarno' u samom pristupu (valjda zato shto MVC postoji vec par decenija, dok se danas pojam siluje sa svih strana), uz istu 'magiju' u pozadini koju ima i sam Ruby i od koje mi trnu zubi.

OK, da se ogradim, mozhda sam ja postao cinik nakon mnogo cimanja sa kojekakvim jezicima pa ne vidim neka sitna zadovoljstva u programiranju (nakon velikog razocharenja u Python)

Ili mozhda chekam trenutak da OCaml i Lua postanu the Next Big Thing da bih napisao ovde, u 24p boldu, "see, I told ya!"
bNasty je offline   Odgovorite uz citat