Pogledajte određenu poruku
Staro 27. 02. 2010.   #2
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Evo da probam da pomognem sa nekim pitanjima na koje godinama nemamo 100% precizan odgovor.

1) Kako je regulisano primanje prihoda od Internet poslovanja kod pojedinaca (fizickih lica).

Primer a) Posedujem Web sajt sa reklamama i dobijam cek od recimo Googla (adsense). Kome i koliko placam porez na to?

Primer b) Radim za americku kompaniju koja mi mesecno salje novac wire transferom (loro doznaka). Kome, kada, kako i koliko placam porez na to?

2) U skladu sa najnovijim desavanjima gde su vlasnici sajtova kladionicar.com uhapseni zbog affiliate linkova, voleo bih da vidim zakonsku regulativu jer:

a) Po kom osnovu je postavljanje affiliate linkova protivzakonito?

b) Ako je protivzakonito staviti linkove koji vezane za kladonice sta je sa ostaima? Npr. Amazon.com ima svoj affiliate program za prodaju knjiga. Da li to znaci da zaradom od tih affiliate linkova ponovo krsim neki zakon i mogu da prodjem poput nasih "kladionicara"?

3) Zarade preduzetnika
Moj licni primer, za razliku od mnogobrojnih kolega koji rade kao pojedinci za strane firme, ja sam svoj rad "legalizovao" otvaranjem agencije. Pa opet, cak ni sada nisam 100% siguran da ne krsim neki zakon.

a) Moja agencija npr. naplacuje intelektualnu delatnost (programiranje) i konstalting usluge. Pa opet, kada je programiranje u pitanju i primanje novca od stranih firmi (dakle izvoz), na pojedinim forumima postoje tvrdnje da su za takvu delatnost (izvoz software-a preko Interneta tj. updload na starne servere npr.) potrebne carinske deklaracije, medijimi na kojima ce software biti smestan, spediterske deklaracije itd.

b) Preduzetnici pausalci bi navodno mogli da podizu bez problema do 100k din dnevno bez navodjenja konkretne svrhe (npr. sitni racuni). Da li je ovo zaista legalno i da li se onda ti "sitni racuni" mogu podvesti i kao prihod preduzetnika, sto samim tim moze upasti u one "ukupne prihode" (placanje poreza na extra profit ili kako se vec zove na kraju godine)

Takodje nevezano za ovo, imam pitanje za njih, zasto je dozvoljena ovakva medijska hajka (koju je zapoceo MUP svojim saopstenjem) gde su dva obrazovna momka u javnosti predstavljeni kao "hakeri", "prevaranti", "kladionicari" itd. Mislim da je taj deo mog pitanja poprilicno jasan.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
4 članova zahvaljuje dinke za poruku: