Pogledajte određenu poruku
Staro 09. 08. 2005.   #18
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao boccio
Tuga je sto neki market analysis potpuno izostaje. Ja bih voleo da znam koliko licenci prodaje konkurencija, gde je realni plafon, tj. dokle moze linearno ulaganje u marketing povecati stopu prodaje, voleo bih da znam koliko postoji developera na open-source marketu i koje cifre oni ulazu u koriscenje 3rd party komponenti za svoje klijente, kao i jos dosta toga... Na zalost, osudjen sam na tapkanje u mraku i empirijski pristup.

...

Problem je sto na open source marketu ne postoje nezavisni entiteti kod kojih se moze doci do odredjenih informacija bitnih o trzistu za pravljenje dobre strategije razvoja i prodaje. Ja uopste ne kazem da te informacije treba da budu besplatne, cak naprotiv, bio bih spreman jako lepe pare da odvojim samo da dodjem u posed istih... ALI NE POSTOJE!!! Evo, da ponovim, pa ako neko zna odgovor ili gde da se obratim za ovo placam veceru
1. Koliko postoji developera na open-source marketu koji imaju turnaround veci od $1K mesecno
2. Koje cifre se od strane developera/firmi ulazu u koriscenje 3rd party komponenti
3. Da li postoje case studies / success stories o component developmentu na open source marketu
4. Koji je procenat zastupljenosti propriatary vs. GPL komponenti na Apache/PHP platformama
Opet se vidi iz diskusije da ovde nema baš primera osoba koje su radile za ozbiljnije development projekte i pride da su bili informisani o strategijama pozicioniranja istog proizvoda.

Kako to da niko nije spomenuo analize koje rade kompanije kao što je Gartner, PWC...? Igrom slučaja ( ) još 2000. g. radio sam za jednu inostranu firmu koja je tada želela da na svetskom nivou promoviše njihov ASP (ne MS ASP) Site Builder. Kada sam počeo da radim za njih prvo sam dobio veoma detaljan prikaz tržišta Server based CMS-ova koji je za njihove potrebe uradio Gartner. Sledeći put isto sam imao (ali ne odmah na početku) i za Security Event Management firmu za koju sam radio do prošle godine. Bez ozbiljne analize koja se veoma lako nabavlja u razvijenim zemljama ne možeš raditi ništa ozbiljnije. Veoma mi je drago da si došao do ovakvih pitanja.

Kako doći do ovakvih istraživanja:
Lepo odeš na sajtove koji nude podatke kao što je Clickz Stats, pa malo pogledaš ko šta objavljuje od statističkih podataka, a zatim daš upite šta ti treba i pitaš koliko to košta. Mislim da će ti reći oko 5.000 $ US za tvoja pitanja (to je standardna cena za tip upita koji ti potražuješ - obavezno pitaj za prihode po vendoru). Ako nemaš te pare, bilo bi dobro da uzmeš kredit za to i eventualno za kampanju koju ćeš raditi kada saznaš odgovore koji ti trebaju...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat