Pogledajte određenu poruku
Staro 21. 03. 2006.   #12
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
pazi, no hard feelings, ali od toga sto vi imate sistem u kome to radi super, bez da mi kazes vise detalja o tome, meni zaista nista ne koristi.. mogu samo da budem impresioniran....
Sorry, nisam znao da se stiče utisak da neću da iznesem više detalja...

U principu, rešenje je slično Vesićevom (samo što su privilegije pozitivne, a ne negativne - ako rola ima akciju, ima pravo na nju). Osim što mi imamo i grupe - više korisnika može da se spakuje u grupu, a role se mogu dodavati i korisnicima i grupama.

Prava pristupa se ne definišu na nivou stranice ili kontrole (ne znam tačno naziv za veb kontrole u PHP terminologiji), već na nivou akcije (npr. kreiranje novog dokumenta, checkin, checkout, brisanje, pomeranje itd) i to za pojedinačni tip dokumenta. Takođe se prava pristupa definišu i na konkretnim dokumentima, ali ne na nivou akcija, već na nivou pristupa - da li korisnik ima ili nema pristup konkretnom dokumentu.

Workflow sistem je posebna priča zbog svoje složenosti. Prava se definišu na nivou akcije, tj. da li određena rola ima pravo da prevede dokument iz stanja A u stanje B (na primer publishovanje dokumenta itd).

Što se keširanja tiče, nemamo potrebe to da držimo u memoriji jer je sva logika filtriranja po pravu pristupa u samoj bazi, odnosno u stored procedurama. Imamo keširanje već izvučenih (i filtriranih po pravu pristupa) podataka iz baze, deo ključa je i korisnikov ID, ali to je opet posebna priča...

Ako te interesuje još nešto, pitaj. Rado bih ti dumpovao ovde strukturu baze, ali bojim se da se to kosi sa ugovorom koji sam potpisao.

Poslednja izmena od jablan : 21. 03. 2006. u 09:21.
jablan je offline   Odgovorite uz citat