Pogledajte određenu poruku
Staro 11. 04. 2008.   #31
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default

@svi
RNIDS nije firma, nego neprofitni fond koji ima zakonsku obavezu da ne raspoređuje dobit osnivačima i članovima, već da svaki višak prihoda nad rashodima troši isključivo na ono što je Pravilima fonda zapisano kao njegova svrha postojanja (a to je upravljanje registrom .rs domena). RNIDS ima obavezu utvrđivanja cena domena na troškovnom principu i cenovnik razmatra svake godine, u skladu sa realizovanim budžetom za prethodnu godinu i predloženim budžetom za narednu. RNIDS će, opet saglasno Pravilima fonda, javno objaviti svoj završni račun za prošlu i sve naredne godine + angažovaće nezavisnu revizorsku kuću za revizuju svih narednih izveštaja o poslovanju.

Ja kao član UO nemam upliv u dnevno poslovanje RNIDS, već to ima samo direktor organizacije. Direktor u skladu sa pravilima RNIDS za sprovođenje nabavki ima slobodu direktnog ugovaranja samo za iznose manje od 100.000 din. Za veće nabavke obavezno je traženje konkurentskih ponuda ili za nabavke veće od 500.000 din sprovođenje javnog tendera. Jedan takav tender bio je krajem prošle godine za servere i rutere. Sada će slična procedura biti obavljena za računarsku opremu za kancelariju RNIDS. Podatak o tome koliko RNIDS prihoduje od prodaje domena nije tajna i može da se prati na dnevnom nivou od 10. marta (statistike o broju registrovanih domena sa www.rnids.rs * cena domena + PDV).

@vace
RNIDS je organizacija koja je osnovana i posluje 100% u skladu sa svim zakonima ove zemlje i pravilima ICANN. Svaki korak u vezi sa RNIDS -- od iniciranja, preko osnivanja do početka registracije -- široko je najavljivan po medijima i sve zainteresovane strane -- od korisnika, preko provajdera, do vlade Srbije i novinara -- bile su informisane o onome što će se dogoditi i mogle su da uzmu učešća ili urade šta god su smatrali da treba da urade u okviru svojih mogućnosti i nadležnosti (da pošalju pitanje, sugestiju, inspekciju, krivičnu prijavu, ponudu za pomoć, pohvalu itd). Dakle, oko osnivanja i rada RNIDS nema nikakvih misterija, niti je ikada bilo misterija, niti broj aktera koji su uključeni u rad organizacije daje prostora za stvaranje misterija ili favorizovanje bilo kog pojedinačnog OR ili nekog zaposlenog u RNIDS. Za to smo se borili i meni je drago što je organizacija tako napravljena.

Što se tiče cena i procene troškova, nemam da ti kažem ništa više od onoga što sam rekao na ES. Ja u svojim izjavama ne vidim ništa kontradiktorno. To što ti moje izjave izvlačiš i analiziraš izvan konteksta, pa tako dolaziš do pogrešnih zaključaka, je tvoj, a ne moj problem ili problem RNIDS. Ja nemam šta da krijem, niti sam ikada krio i spreman sam da ti pomognem podacima kojima raspolažem ako imaš neku nedoumicu, ali nemam nameru da te *ubeđujem* ili *uveravam* u bilo šta. Ako si uveren da RNIDS ne posluje u skladu sa svojim pravilima ili u skladu sa zakonom, da su na delu neke zakulisane i mračne radnje, mnogo pametnije je da se obratiš članovima skupštine RNIDS ili nadležnom sudu ili Vladi Srbije ili ICANN.

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline