Pogledajte određenu poruku
Staro 28. 05. 2010.   #7
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Sve akcije koje obavljaš preko FX Client-a, obavljaš direktno u aplikaciji, i van toga ti ne trebaju nikakvi dodatni papiri, faksovi i sl. Zato se to i zove e-banking. Znači FX Client je (dovoljan za) e-banking. Ti naravno sve te iste akcije možeš da obavljaš i lično fizički na šalteru banke, neke možeš faksom, itd., ali je brže i lakše elektronski.

Ovo slanje faksa je više za firme koje nemaju e-banking, pa se onda faksuju sa bankom. Može i emailom, da razmenjujete skenirane papire. Dogovoriš se sa bankom kako želiš.

Ali ti čim dobiješ devizni priliv, obaveštenje ti se pojavi u FX Client-u. Znači kada si ozbiljna firma, svaki dan revnosno sinhronizuješ FX Client, i pratiš šta se dešava . Realno, dovoljno je da pratiš kad očekuješ uplatu. Banka je dužna da te obavesti o svakom deviznom prilivu. Ja sam se sa bankom dogovorio da dobijem obaveštenje o deviznom prilivu na email. Korisno kao notifikacija, a i ostaje ti trag u email arhivi. Onda dalje sve obaviš kroz FX Client.

Tačno je ovo što kaže Mileusna da oni neke elektronske akcije fizički proveravaju (pogotovo kod deviznog poslovanja), ali moje je iskustvo da se sve uglavnom proknjiži za 1-2 sata, u najgorem slučaju bude u toku radnog vremena istog dana. Znaš da platni promet ima radno vreme, pa tako sve naloge koje napraviš do tog vremena, banka treba da proknjiži isti dan (što ti vidiš najkasnije sutra ujutru). Neke akcije se obave momentalno, npr. interni dinarski nalog. Itd. Ako si pisao nalog u petak poslepodne, realno je da očekuješ realizaciju do ponedeljka.

Ako primetiš da nalog koji si napravio nije realizovan recimo ni narednog dana, negde pred kraj radnog vremena platnog prometa ili najkasnije taj treći dan ujutru, nemaš šta dalje da čekaš, neko zoveš podršku, onaj Call center broj - a tako mi je i potvrđeno u podršci kada sam se raspitivao. Ja sve ove akcije (prilive, kupoprodaju, plaćanje) obavljam isključivo elektronski, za 2 godine sam imao 1 zastoj, koji je momentalno rešen pozivom Call centra (podrška).
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat