Pogledajte određenu poruku
Staro 08. 10. 2010.   #18
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao Pedja Pogledajte poruku
Affiliate marketing se od oglasavanja razlikuje kada affiliate radi za proviziju, koju zaradjuje aktivnim angažovanjem u nalaženju klijenata, a provizija predstavlja deo ukupne zarade koju je affiliate uspeo da stvori.

U oglašavanju toga nema - prosto se pasivno prodaje oglasni prostor, kakav god da je.

Treba razdvodjiti neke stvari. Postavljanje banera sa linkom nije affiliate marketing. To je oglašavanje. Ali ako link na taj baner sa linkom koji sadrži referal, koji kao posledicu ima to da zarađujete određeni procenat od ostvarenog posla, to je affiliate - aktivno učestvujete u zaradi.

A kada aktivno učestvujete u zaradi, onda valja da budete biti spremni i da snosite odgovornost za to u čemu učestvujete. Mislim da je to suština poruke koju je tužilaštvo poslalo i ne razumem zašto to nekome smeta.
Da pokusam odgovoriti i na ovo...zakon ne poznaje kategorije pasivno i aktivno. I obican baner koji dovodi klijenta prodavcu kojeg oglasavam isplacuje meni naknadu za oglasavanje iz svoje zarade. Isto je i sa aff. linkom, isplacuje mi iz zarade.
Sto se tice nalazenja klijenata, radi se o tipicnom pravnom poslu "posredovanja" i naravno da affiliate marketing ima tih elemenata.
A sad, sta je posredovanje :

Ugovor kojim se jedno lice ili posrednik (le courtier, agent, der Handelsmakler, der sensale, il mediatore...) obevezuje da dovede stranke u vezu da bi medjusobno (te stranke) zakljucile odredjeni ugovor uz odgovarajucu naknadu - proviziju. Dovodjenjem u vezu ugovornih strana, prestaje bilo kakva odgovornost posrednika u vezi glavnog posla.

Razlika u odnosu na zastupnistvo...Agent se obavezuje da ce u ime i za racun drugog lica zakljuciti odredjeni pravni posao. Dakle u slucaju zastupnistva, zastupnik je taj koji zakljucuje ugovor u ime i za racun zastupanog lica.

I na kraju komisioni poslovi...jedno lice - agent u svoje ime a za racun komitenta zakljucuje pravni posao a kmitent se obavezuje da isplati proviziju za tako zakljucen posao.

Kao sto se da videti, u poslednja dva slucaja - zastupnik i komisionar su ti koji zakljucuju ugovore, dok kod posredovanja to nije slucaj. Agent posrednik ne zakljucuje ugovor, to cine ugovorne strane koje je on doveo u vezu.
Sad to primeni na affiliate link...ko sklapa glavni posao?

Tvoju zadnju opasku o smetanju ili ne smetanju, ne bih komentarisao...naprosto pokusavamo razjasniti stvari sa stanovista struke a sasvim je izvesno da ce se struka pitati i na sudu i to u formi vestacenja. Gotovo sam siguran da sud nece samostalno ici u tumacenje "sta je a sta nije oglasavanje i organizovanje".
Tim pre sto je ovo presedan u srpskom pravosudju koje ce da osluskuje i sta profesionalna javnost misli.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!

Poslednja izmena od 3banchi : 08. 10. 2010. u 12:34.
3banchi je offline   Odgovorite uz citat