Pogledajte određenu poruku
Staro 29. 05. 2010.   #10
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Dakle jos jedno pitanje:
Ako sam pausalac i ako imam prihod od recimo 2 500 000 dinara mesecno da li tacno da mi je ukupan porez koji treba da isplatim drzavi zapravo taj pausalni porez neka naprimer bude 15 000 mesecno + jos porez na dohodak gradjana zato sto sam presao 1 500 000 dinara - koji bi u ovom slucaju iznosio 10%*(2 500 000 - 1 500 000)=100 000 dinara.
PAUŠAL.

Dokle god imaš prihod ispod 3 miliona dinara, možeš da budeš paušalac. Podnosićeš zahtev poreskoj upravi za paušalno oporezivanje pri registraciji, odnosno kasnije u novembru za sledeću godinu. Iznos poreza i doprinosa će ti utvrditi poreska uprava rešenjem. Koliko u rešenju bude pisalo, toliko plaćaš. Iznos jeste orijentaciono taj koji ti navodiš.

Ako si paušalac, ne plaćaš još i godišnji porez na dohodak građana po osnovu te tvoje firme. Zato što ti je poreska uprava već utvrdila koliko plaćaš rešenjem, a iznos je utvrđen paušalno (otpilike) na osnovu prosečne zarade u državi, delatnosti, lokacije sedišta firme, i još nekih drugih kriterijuma. Taj iznos po osnovu koga ti se utvrđuje porez je mnogo ispod limita za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana, tako da ti isti ne plaćaš. Plaćanjem iznosa utvrđenim rešenjem o paušalnom porezu regulisao si svoje obaveze prema državi. Kad platiš taj porez sve što ti ostane je tvoje.

Pored poreza i doprinosa, najverovatnije ćeš trebati da platiš još neke takse lokalnoj samoupravi (komunalna taksa, taksa na isticanje firme, i slično).

Poslednja izmena od Gargoyle : 29. 05. 2010. u 17:31.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat