Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 03. 2011.   #17
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Ne znam kako rade portage i BSD ports. Na macu imaš ports, ali nije deo samog OS-a, nego se pravi praktično paralelna struktura (nisam baš ulazio u problematiku, nešto sam bio uspevao da instaliram, nešto nisam).
Onda Mac ports definitvno ne razumem, ja sam ih po defaultu poistovetio sa BSD ports. Sto se tice Portage sistema, njega koristi Gentoo i cini mi se ovaj novi Google netbook OS. Citao sam, ali nisam nikada radio, kazu da je dosta fleksibilan.
Sto se tice BSD ports, ovo radi na sledeci nacin. Portovi su ti prakticno opisi sw, putanje do source fajlova, deps, skripte koje treba da se izvrsavaju prilikom instalacije i sl. Prilikom instalacije BSD-a mozes da instaliras port stablo, ali i ne moras. Ukoliko ga instaliras, podesis neku skriptu da ti sa vremena na vreme sinhronizuje lokalno stablo sa serverom. Tako vrsis i update sistema. U portovima imas sve moguce appove koje mozes da zamislis, naravno OSS. Iz portova sw instaliras tako sto sve kompajliras. Zvuci mozda kao pravo mucenje, ali ustvari nije. Ja sam obicno uvek ovako instalirao sw.
Mozes da instaliras i sw preko paketa. Imaju pandan apt-u i to su komande (pkg_*). Dakle izvrsni fajlovi i sl. I treci nacin je da skines neki source, nevezano za bilo koji port i sam da ga kompajliras.
E sada ako ovako ne funkcionisu portovi kod Maca (nisam ni citao, da budem iskren), ne znam onda kako se uopste i instalira sw

Inace ono sto si rekao za filozofiju, upravo je tako. Ali te sitnice znaju da nerviraju. Tesko je ako se na nesto naviknes, a onda jednostavno ga vise nema i sta ces da radis. Mora da se naviknes na nesto drugo.
Dok kod Linux/BSD imas mogucnost da radis, ama bas sta hoces sa sistemom, samo nebo je granica.

Da me neko pogresno ne shvati, ne kazem da je Mac los i dalje razmisljam sta da radim i ne mogu da kazem, bez obzira na sve, da ne bih voleo da ga probam, vec samo komentarisem neke stvari.

Ono sto bih voleo je da cujem i neku drugu stranu, kojoj odgovara Mac i njegov nacin rada.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat