Pogledajte određenu poruku
Staro 19. 10. 2006.   #6
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default servisi za online distribuciju poslovnih informacija

Citat:
Originalno napisao Dragi Tata
Ako se ne varam, postojao je servis "Vibilia" za tako nešto još pre jedno pet godina, zar ne?
Vibilia postoji i danas. Sem nje na našem online prostoru egzistira nekoliko servisa za distrubuciju poslovnih informacija. Oni se razliku po konceptu i realizaciji.

Pomenuta Vibilia je, koliko je meni poznato, prvi servis ove vrste kod nas ili barem nastariji koji se održao u životu. Njena popularnost se zasnivala na činjenici da je to bio prvi servis koji je nudio tendere iz najrazličitijih oblasti poslovanja. U tržišnoj privredi koja se formirala posle 2000 bilo je jako važno da saznaš za tender na koji možeš da konkurišeš a takvi su se, pogotovo za poslove od lokalnog značaja, lesto objavljivali samo u lokalnim medijima.

Balkan Business Network je sličan servis sa poboljšanim online prisustvom. Opet je naglasak na tenderima i njihovim analizama koji se distribuiraju emejlom.

Poslovni portal eKapija delo je čoveka koji je stajao iza razvoja Vibilie. Opet je naglasak na tenderima - koji su i najveća vrednost servisa. Obezbeđena je velika interaktivnost sadržaja a interesantno je da postoje i zaposleni novinari koji se trude da pored agencijskih vesti i sami kreiraju sadržaj.

Za strane poslovne ljude kreiran je Executive Newsletter . Vesti se prikupljaju iz različitih izvora, sintetišu, prevode i mejlom distribuiraju.

Tu je i Pregled privrede, kliping servis agencije Pristop. Interesantno je da postoji i proizvod sa samo bankarskim vestima.

Mislim da sam dobro uradio domaći zadatak na proučavanju ove oblasti i da sam vam dosta detaljno predočio ponudu.

Suštinska razlika koja biz me odvaja od gore navedenih servisa je u tome što u njega vesti dolaze direktno sa izvora. Od same novinske agencije jer je biz me zajednički proizvod McCann PR i BETE. BETA je novinska agencija čiji novinari prisustvuju konferencijama za štampu pišu vesti oslanjajući se i na drug izvore. Ovo sa gornjim servisima nije slučaj već oni, uz izuzetak manjeg dela vesti koje objavi e kapija a napišu ih njihovi novinari, objavljuju vesti koje preuzimaju od agencija ili iz klipinga.

Sem toga korisnici koji plaćaju ovaj servis imaju mogućnost da putem servisa, posredstvom novinara koji će boraviti na određenim KZN, postave pitanja. Time se dobija na interakciji korisnika i servisa a privreda i poslovni ljudi imaju mogućnost da odgovore na pitanja koja ih zanimaju dobiju direktno.

Nadam se da sam bar malo pojasnio. Zahvaljujem se svima koji su se ili će se prijaviti. Od devojke koja administrira servis obavešten sam "Ali ih ima GOMILA!! Sto direktno sto su isli na link, sto sa http://devprotalk.com". Za mesec dana poslaćemo upitnik. Još da ga smislim.

Ako imate sugestije koje se ne tiču direktno sadržaja servisa već načina na koji funkcioniše ili u vezi newslettera ili sajta molim da pošaljete pp.

pozdrav i zahvalnost
Miloje
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat