Pogledajte određenu poruku
Staro 29. 03. 2006.   #53
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

(Siguran sam da je neko to vec rekao pre mene, pisete 3 strane na dan bre )

Po meni, onaj ko ima titulu diplomiranog inzenjera zapravo mora da ima neko sire znanje od onoga sto mu je zapravo interesovanje - naime, ako je neko dipl.ing., razumljivo je ocekivati da ta osoba bude u stanju da, hipoteticki govoreci, projektuje neki sistem, ili radi nesto drugo sto zahteva visok stepen strucnosti, ali ste i sami svesni da se taj posao ne moze uspesno raditi bez poznavanja teorije i prakse.

Nas nastavni sistem po meni ima malo nedostataka, a najveci nastaje u sprezi sa nasim drustvom - mladi ljudi su relativno prisiljeni da zavrse fakultet (i postanu dipl.-whatever), da bi ih neko uopste uzeo u razmatranje za neki posao (govorim uopsteno). Tako dolazimo do toga da, kada se otvori radno mesto za posao, recimo, tehnickog lica u nekoj manjoj firmi, ljudi koji imaju zavrsenu visu skolu i konkretnije znanje za datu oblast ce biti odbijeni, da bi neki diplomirani inzinjer bio primljen, koji vrlo verovatno nema taj nivo prakticnog znanja koji je potreban na tom radnom mestu.

Ovim ne pokusavam da kazem da vise skole stvaraju bolje strucnjake - naprotiv, to je privilegija fakulteta (iliti visokih skola), dok su vise skole okrenute stvaranju prakticnog znanja kod studenata. Analogija visa skola <-> fakultet je recimo ista kao srednja strucna skola <-> gimnazija.

Jos nesto mi smeta kod naseg nastavnog sistema, a to ste vec pominjali - neprilagodjenost (zastarelost) gradiva vremenu u kom zivimo i promenama koje nastaju, i to na onim mestima koje se navodno trude da prezentuju studentima (i ucenicima) nesto sto bi trebalo da prihvate kao moderno gradivo.

Da ne zalazim jos dublje u materiju, ali slabo sta se moze promeniti dok se prvo ljudi malo ne promene, pa dok se neki profesori ne "doskoluju" da mogu da isprate trend svog predmeta koji predaju (u slucaju da predaju nesto sto zahteva stalno usavrsavanje, kao sto su web tehnologije?), pa dok studenti visokih skola ne shvate da izucavanjem (po nekima suvisne) teorije treba da usavrse svoj nacin razmisljanja i steknu sire znanje u datoj oblasti...
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams

Poslednja izmena od zextra : 29. 03. 2006. u 21:57.
zextra je offline   Odgovorite uz citat