Tema: mysql cache
Pogledajte određenu poruku
Staro 11. 01. 2006.   #9
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Vrlo interesantna tema...

Ja sam koristio svoj neki interni cache, na osnovu ovoga sto vidim radi slicno ovaj PEAR klasi, samo sto ja nemam te ostale "fensi" opcije, vec jedino (un)serialize i slicno se ponasa kao session.

To je najprimenjivije na stranama kao sto su "who is online" sa mnogo usera, recimo kod mene je to najpopularnija strana i u minuti imam i po 30 querija, manje-vise identicnih... a za minut, malo toga moze i da se promeni, a i ako se promeni, nije kriticno.

Mysql cache nisam nikada ni pokusavao da koristim, moram da verujem na rec Bojanu, mada ne mogu da poverujem da su to bas tako traljavo odradili da je neupotrebljivo.

Koliko sam ja upoznat, mysql ima svoj interni cache querija pa cak i ako ne koristis cache i ako saljes isti query nekoliko puta, ona ga cache-ira interno. To se lako moze videti kada izvrsite neki komplikovan query nad velikom tabelom i merite execution time. Prvi put je uvek najveci, zatim pada uvek na 0,0x sekundi...

Prvo sto sam razmisljao kada sam pravio moj mali cache je da je uvek brze procitati iz mysql nego iz filesystem-a, medjutim kada bolje razmislis i mysql pristupa filesystem-u pa ako stvarno ima smisla (query je komplikovan) onda je sasvim opravdano citati iz cache pre nego baze.

Moram da probam i ovaj memcached.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat